Dorty a řezy

 

Jsem asi konzervativní kuchařka - cukrářka, smím-li se tak nazývat. Používám totiž stále jeden recept na dortový korpus dokolečka.

 

Je to hlavně z důvodů, že jsem s výsledkem maximálně spokojená. Navíc z experimentování s novými recepty a následného neúspěchu jsem už vyléčená.

 

Nepeču samozřejmě stále jeden a tentýž dort, kromě klasického piškotového těsta, které má samo o sobě spoustu variací (čisté, čokoládové, s kousky čokolády, oříškové atd.) peču často Medovník, Plackový dort, Tiramisu a další skvělé řezy.

 

Veškeré dorty připravuji ve dvou krocích - jeden den upeču korpus (většinou večer) a druhý den ráno je teprve plním. K servírování hostům jsou nejlepší následující den. Odležení jim rozhodně svědčí!

 

Věřím, že budete s těmito dorty slavit stejný úspěch jako já.

 

Piškotový dort (klasika)

Medovník (alá Apetit)

Plackový dort

Tiramisu (nepečený)

Ovocné Tiramisu (nepečený)

Medový krémeš

Bílkový chlebíček

Domácí "Metro"

Punčové kokosové řezy

Dort ze zakysanky s ovocem (nepečený)

 

Někdy si vytvářím sama marcipánové ozdoby na dort. Marcipánovou hmotu většinou kupuji v Tesku, balíček asi 100 g stojí kolem 30 Kč. Obsahuje skutečné mandle, je chutná a dobře se s ní pracuje. Přírodní barvu si sama přibarvuji potravinářskými barvičkami.

 

Dort níže je z cukrárny, přiznávám se bez mučení. Ale ozdůbky na něj jsou mé výroby. Dort jsme vezli na hory, kde probíhala oslava ve společnosti dalších 25 milých lidí. Tak ještě jednou Káťo a Bene: "Všechno nejlepší!", vždyť 15 let Vám je jen jednou!

 

 


 

 

 

Piškotový dort

 

         Důkaz, že jsou mé dorty opravdu neodolatelné

        

                                                  

 

Klasický dortový korpus, na který jste zvyklí a který Vás rozhodně nezklame. Krásně drží tvar, nepropadá se, je pevný, ale přitom krásně lehký.

 

Velký korpus

5 vajec

10 lžic horké vody

210 g krupicového cukru

2,5 lžíce studené vody

200 g polohrubé mouky

75 g škrobové moučky (to není překlep)

1 sáček prášku do pečiva

 

Žloutky ušleháme za postupného přidávání horké vody, pak přidáme cukr a dále šleháme do husté pěny. Ušleháme hustý sníh z bílků a studené vody. Do žloutkové hmoty zašleháme mouku smíchanou se škrobovou moučkou a práškem do pečiva a nakonec lehce vmícháme bílkovou pěnu. Těstem naplníme vymazanou a hrubou moukou vysypanou velkou dortovou formu. V troubě vyhřáté na 170 - 180oC pečeme asi 45 minut.

 

Malý korpus

3 vejce

2 lžíce horké vody

100 g krupicového cukru

1 sáček vanilkového cukru

75 g polohrubé mouky

30 g škrobové moučky (to není překlep)

1 lžička prášku do pečiva

 

Postup je naprosto stejný jako u velkého korpusu. Jen se těsto dává do formy s malým průměrem.

 

Toto těsto snese velké množství variací - když část mouky nahradíte oříšky, čokoládou, čokoládovými šupinkami apod. získáte zcela jiný korpus. Vaši oslavenci i hosté si tyto dorty zamilují. Nikdo nepozná, že je stále jeden a tentýž dort, jen trošku jinak.

 

 

Medovník

 

        

 

Tohle je snad nejoblíbenější dort mých sourozenců Kačky a Bena a také mé maminky. Recept jsem si upravila podle původního, který vyšel v časopisu Apetit a už si ani nevzpomenu kolikrát jsem ho pekla. I přes složitě vypadající postup se to dá zvládnout a za ty pochvaly, mlaskání a boule za ušima to rozhodně stojí!

 

Na těsto:

3 vejce

300 g krupicového cukru

1 celá Hera

3 lžíce medu

1 lžíčka jedlé sody

400 g hladké mouky

 

Na krém č. 1:

Plechovka Salka, která se uzavřená vařila 2 hodiny

100 g másla

 

Na krém č. 2:

300 g moučkového cukru

200 g másla

hrst mletých nebo jemněji sekaných vlašských oříšků

 

Příprava plátů:

Rozpuštěnou heru smícháme s vejci a medem. Promícháme a přidáme cukr, po chvíli mouku s jedlou sodou. Používám k tomu ruční mixér s hnětacími metlemi (takové ty spirály). Hnětu cca 10 minut.

 

Těsto rozdělte na 6 stejných dílů a stěrkou je rozetřete na připravené papíry. Pečte v troubě na 150oC. Pozor pečou se dost rychle! Rozhodně doporučuju hlídat.

 

Tvar dortu si můžete zvolit naprosto libovolně. Cokoliv nakreslíte na pečící papír, to upečete. Nejlepší jsou tvary, které podle něčeho obkreslíte, případně si zhotovte papírovou šablonu. Těsto musí přesahovat trošku přes nakreslenou linku.

 

Po upečení je nutné pláty co nejdříve okrájet podle předlohy. Jakmile vychladnou, tak okraje ztvrdnou. Okraje se snažte neujídat a rozhodně je nevyhazujte. Budeme je potřebovat na zdobení.

 

Krém č. 1:

Svařené Salko otevřete, opět neujídat, ale smíchat s máslem. Krém je tekutější, není to na škodu.

 

Krém č. 2:

Rozměklé máslo smíchat s cukrem a oříšky. Máslo ať je opravdu změklé, pokud bude krém příliš tuhý bude se s ním špatně pracovat.

 

Korpusy střídavě potíráme vždy jedním nebo druhým krémem na přeskáčku. Nakonec celý korpus pomažeme zhora i z boků. Okrájené zbytky korpusu rozdrobíme, pokud jsme příliš ujídali a zdá se nám toho málo, můžeme drobečky nadstavit mletými oříšky. Důkladně obsypeme celý dort z boků i zhora připravenými drobečky.

 

Nazdobíme dle vlastní fantazie.

 

Upozorňuju, že tento dort je velmi sladký, nikdy se ho nesní příliš. Na druhou stranu hosté už počítají s tím, že dostanou kousek domů. A pokud náhodou nezbude, nebo si potřebuji nechat pro další návštěvu následující den, cítí se skoro podvedeni, že si nemůžou tuhle delikatesu supratesu dopřát znovu doma.

 

 

Plackový dort

 

      

 

Tento dort je podrobně popsán v sekci Kuchařka mojí prababičky. Prosím nahlédněte tam.

 

 

Tiramisu

 

 

Lehký nepečený dezert - neskutečně dobrý!

 

250 g tvarohu

250 g Mascarpone

200 ml šlehačky

120 g mletého cukru

Cukrářské piškoty

4 dl silné kávy

Kakao nebo strouhaná čokoláda

 

Krém:

Smícháme tvaroh, Mascarpone, cukr a do tuha ušlehanou šlehačku.

 

Postup:

Piškoty lehce máčíme v kávě, skládáme do řady a potíráme vrstvou krému. Takto postupujeme dokud se nevyčerpají ingredience. Navrch postrouháme čokoládu nebo posypeme kakaem.

Tiramisu musí odpočívat do druhého dne.

 

Tvaroh je nejlepší takový ten "socialistický" v alobalu. Mascarpone jsem jednou nahradila pomazánkovým máslem. Také to šlo, ale Mascarpone je lepší. Cukrářské piškoty kupuju v Lídlu.

Kávu si připravím v misce zvlášť a po troškách si odlévám do hlubokého talíře. Piškoty máčím v talíři jen na okamžik. Neskutečně rychle sají a pokud se to přežene, nedají se ani chytit do ruky, hned se rozpadají. Tiramisu doporučuji skládat na podložce, kterou pak do lednice umístím v pekáčku. Tíhou krému se totiž piškoty lehce vymačkávají a vytéká z nich káva. Předejdete tím tedy nechtěné sladké povodni v lednici. Já Tiramisu zdobím posypáním navrch kakaem a poházenými čokoládovými hoblinkami.

 

 

Medový krémeš

 

Recept na tento zákusek pochází ze Slovenska a získala jsem ho od jedné paní kuchařky na firemním školení. Je moc dobrý!

 

Na korpus smícháme:

60 dkg hladké mouky

20 dkg cukru moučky

2 polévkové lžíce rumu

2 vejce

2 žloutky

2 polévkové lžíce medu

2 lžičky jedlé sody

10 dkg strouhaného másla

Těsto nechte v lednici odležet asi 1 hodinu. Rozdělte na dva stejné díly - na dva plechy. Pečte ve středně vyhřáté troubě.

 

Mezi tím si vymíchejte 1 máslo s 15 dkg moučkového cukru a zatím dejte bokem.

 

Dále budeme potřebovat:

1 litr mléka

4 žloutky

3,5 pudingových prášků

1 polévkovou lžíci polohrubé mouky

a rum dle chuti.

Většinu mléka dáme vařit a v trošce rozmícháme žloutky, puding, mouku a rum. Až bude mléko horké tak do něj zamícháme směs a vše za stálého míchání uvaříme v puding.

Po vychladnutí přidáme do pudingové hmoty směs másla a cukru.

 

Na vychladlý plát naneseme veškerý krém. Ušleháme dvě šlehačky se dvěma ztužovači a natřeme ji na krém. Přikryjeme druhým plátem a ten můžeme po vrchu lehce poprášit moučkovým cukrem.

Nejlepší je druhý den!

 

 

Bílkový chlebíček

 

Pokud jste připravovali výše popsaný Medový krémeš nebo jiný zákusek, ze kterého Vám zbylo hodně bílků, potěšte své blízké bílkovým chlebíčkem.  Recept mám od manželovy maminky a je snadný a neskutečně dobrý.

 

5 vyšlehaných bílků

15 dkg moučkového cukru

4 dkg rozpuštěného másla

10 dkg polohrubé mouky

1/2 prášku do pečiva

mandle, ořechy, rozinky, kandované ovoce, čokoláda, rum - vše dle chuti

 

Do srnčího hřbetu nebo chlebíčkové formy přeneseme opatrně těsto, aby nám bílky nespadly. Pečeme při 150oC. Hotový chlebíček můžete nechat tak, pocukrovat jej nebo polít čokoládou. Fantazii se meze nekladou.

 

Pokud máte bílků více, snadno si přepočtěte množství surovin. Je to opravdu snadné, co říkáte?

 

 

Domácí "Metro"

 

Zákusek, který se liší od ostatních a tím si získává své příznivce. Měla jsem s ním opravdu velký úspěch. Tento recept jsem nezískala já, ale můj manžel na jedné ze svých cest. Přesněji při cestě na Korsiku jej měla jedna z klientek připravený na cestu. Manželovi tak zachutnal, že si nechal poslat recept. Bude Vám také chutnat, uvidíte!

 

Na piškot:

200 g hladké mouky

200 g moučkového cukru

1 prášek do pečiva

1 dl oleje

1 dl mléka

4 celá vejce

3 lžíce kakaa

 

Ze všech surovin, kromě kakaa, ušleháme těsto. Zhruba 3/4 dáme na plech s pečícím papírem a do zbytku zamícháme kakao. Tmavý těstem pak cik cak polijeme bílé těsto na plechu, tak aby získalo "mramorování". Dáme péci do středně vyhřáté trouby.

 

Mezitím si připravíme oříškovou vrstvu:

200 g vlašských ořechů - hrubě sekaných

150 g mletého cukru

Rum - množství dle chutí.

Vše smícháme.

 

A třetí - horní vrstva:

200 g mletého cukru

150 g sušeného mléka

1 bílek

Ze surovin připravíme hutnou, ale hladkou hmotu. Mějte trpělivost suroviny se spojí, kdyby se jim přece nechtělo tak podle hustoty můžeme přikápnout vodu, nebo přidat cukr a sušené mléko na zahuštění.

Vzniklou hmotu vyválíme mezi dvěma pečícími papíry na velikost upečeného piškotového plátu.

 

Na piškot můžeme natřít marmeládu (ale nemusí být), poté navrstvíme stejnoměrně oříškovou hmotu a celé přikryjeme bílou plackou. Rozkrájíme na malé kostky a pocákáme čokoládou.

 

Nejlepší je druhý den, stačí odležet v chladnu, raději ne v ledničce.

 

 

Ovocné Tiramisu

 

 

Moc  dobrý nepečený dezert, který jsem dělala u příležitosti maminčiných narozenin. Lehký, osvěžující, všem chutnal a dali by si i nášup, jen ho bylo málo. Příště musím udělat dvojitou dávku.

 

Potřebujete:

1 balíček cukrářských piškotů

100 ml rumu

polévkový talíř ne zcela plný vody

 

Na krém:

250 g Mascarpone

250 g tvarohu (v papíře, ne ve vaničce)

3 lžíce moučkového cukru

2 do tuha ušlehané bílky

100 g bílé nastrouhané čokolády

300 g malin, ostružin, rybízu apod. dle chuti

hrst mandlových lupínků

 

Nejprve vyšleháme bílky do tuha. Ve druhé míse smícháme mixérem Mascarpone, tvaroh a cukr. Poté do tvarohové hmoty opatrně stěrkou vmícháme ušlehané bílky a asi polovinu nastrouhané čokolády.

 

V polévkovém talíři smícháme rum s vodou, v této směsi lehce máčíme piškoty a skládáme je vedle sebe - po 12ti kusech. Navrch dáme polovinu krému, na to ovoce. Opět poklademe řadou namočených piškotů, natřeme polovinou zbylého krému, poklademe ovocem a zaplácáme (doslova, aby vznikl neupravený hrbolatý vzhled dezertu) zbytkem krému. Mandlové lupínky smícháme se zbytkem strouhané čokolády a hustě posypeme, tak aby nebyl vůbec vidět krém.

 

Necháme v chladnu odležet nejlépe do druhého dne, v časové tísni postačí 4 hodiny.

 

Tentokrát jsem musela koupit piškoty v Tescu, protože můj zdroj - Lídl - je zrovna neměl. Ale i tak byly moc dobré. A navíc díky menšímu balení mi nezbyly. Mascarpone lze z finančních nebo jiných důvodů nahradit tvarohem (ne ve vaničce). Množství cukru lze upravit podle chuti, já jsem dala tři zarovnané lžíce. Použila jsem mražené ostružiny opět zakoupené v Tescu, nerozmražovala jsem je, ony samy povolily. Když dávám dezert do lednice, vždy ho dám i s podložkou do pekáčku. Z Tiramisu vytéká sladká voda, tak abych neměla v lednici lepkavou povodeň.

 

 

Punčové kokosové řezy

 

 

Tento výborný vláčný zákusek jsem poprvé dělala svému manželovi k svátku. Všem moc chutnal a tak se s Vámi o něj musím podělit. Skládá se ze 4 vrstev, ale nelekejte se příprava je opravdu docela snadná a nezabere Vám mnoho času.

 

Spodní pečený korpus:

150 g hladké mouky

3 vejce

150 g moučkového cukru

4 lžíce vařící vody

 

Žloutky ušleháme s polovinou cukru za postupného přilévání vařící vody do pěny. Z bílků a zbytku cukru ušleháme tuhý sníh, který spolu s moukou přidáme ke žloutkům. Těsto rozetřeme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme do růžova. Plech na pečení použijte klasický velký, nebojte se, těsta bude nakonec dost.

 

Punčové nepečené těsto:

240 g piškotů (2 malé nebo 1 velký sáček)

rum dle potřeby a chuti

citrónová šťáva

malá lahvička marmelády

 

Vše zpracujeme na hutné těsto, které naneseme na upečený korpus. Nanášejte v tenké vrstvě, aby Vám vyšlo na celou plochu korpusu.

 

Kokosový krém:

200 g kokosu

200 ml vařícího mléka

250 g másla

200 g moučkového cukru

 

Kokos spaříme horkým mlékem a přidáme k němu změklé máslo s cukrem. Utřeme krém, který natíráme na punčovou hmotu.

 

Vše zakončíme čokoládovou polevou. Řezy krájíme ještě před úplným ztuhnutím polevy a necháme je odležet do druhého dne.

 

 

Dort ze zakysanky s ovocem

 

 

Naprosto úžasný letní dort na který upotřebíte drobné plody ze zahrádky (jahody, malinky, rybíz...) a nebo zimní verze s ovocem z plechovky (mandarinka, ananas, broskve...) vyrobený ze piškotů a zakysané smetany - zkrátka nepečená mňamka, po které se jen zapráší. Recepis jsem získala od kamarádky Jany.

 

1 velké balení dětských piškotů

3 kelímky zakysané smetany (záleží na gramáži)

3 vanilkové cukry

ovoce dle libosti a sezóny

barevná želatina

 

Dno dortové formy vyložíme pečícím papírem a boky alobalem nebo potravinářskou fólií. Na dno naskládáme piškoty, pěkně jeden vedle druhého, aby dno téměř nebylo vidět. Piškoty zatřeme polovinou zakysané smetany smíchané s vanilkovým cukrem. Poklademe vrstvou ovoce (1/2), to zaskládáme piškoty, které zatřeme zbytkem smetany s cukrem. Pečlivě smetanu natřeme až ke kraji dortové formy, aby nám někam neutíkala želatina, kterou připravíme podle návodu na sáčku. Necháme ji téměř úplně vychladnout, ale pozor, aby nám nezačala tuhnout! Na poslední vrstvu zakysané smetany naskládáme ovoce - můžeme do ozdobných ornamentů, ale můžeme i jen tak nasypat a nakonec nalijeme želatinu. Dáme do lednice ztuhnout.

 

Dort je dobré připravit s dostatečným předstihem. Konzumovatelný je už po cca 6ti hodinách, ale nejlepší je udělaný den dopředu. Naopak jej nelze nějak extra dlouho skladovat, nejlepší je sníst ho naráz. V lednici vydrží tak 2-3 dny maximálně. Ovoce na moučník můžete použít buď sezónní (maliny, jahody, rybíz apod.) nebo pevné kompotované (mandarinky, ananas, broskve...).

 

 

 

Jája a Pája

 

Kromě nás s námi v jedné domácnosti bydlí dvě Britské kočičky Jája a Pája. Ony si sice myslí, že my bydlíme s nimi, ale takové už kočičky jsou.

 

 

Recepty

Celozrnné a bílé housky

Honzovy buchty

Recepty pro domácí pekárnu

 

Nápady

Netradiční dorty