TOPlist

 

GUATEMALA, HONDURAS, BELIZE A MEXIKO

3. - 20. 4. 2024

 

 

 

 

 


 

středa - čvrtek - pátek 3. - 5. dubna 2024:

Praha - Amsterodam - Los Angeles - Guatemala City - Panajachel

Snad nikdy netrvala cesta do počátečního místa poznávání nové destinace, tak dlouho jako nyní. Když jsem to počítal dostal jsem se na neuvěřitelných 34 hodin cesty. A to do toho nepočítám již cestu z domova. Celá cesta byla tak trochu divoká. Při odletu z Amsterodamu nás tahač vytáhl ze stojánky a chcípnul. Takže se čekalo, až dojede druhý tahač, který odtáhne nepojízdný a následně nás odtlačí na dráhu. V Los Angeles jsme strávili více než hodinu čekáním na imigrační kontrolu. PROČ? Vždyť přes USA jen letíme, nikdo nejde mimo letiště. To člověku moc rozum nebere. Posléze už samozřejmě nikde na ceduli nebylo uvedeno na kterém pásu jsou kufry z Amsterodamu. Pozemní personál nevěděl nic. Dobrý, kufry jsme našli. Takže je vzít … a co? Znovu odevzdat. To rozum nebere? Proč je nemůžou přeložit v rámci tranzitu? Welcome to USA … Přesun na jiný terminál, opět kontrola a čekání u gatu .. změna, bežte na jiný gate … následně změna, bežte na ten původní. Neustále člověka drží ve střehu. Po příletu do Guatemala City je nutno načíst QR kod a vyplnit formulář pro vstup do země. A hádejte co? Nikoho to ani nezajímá, co se do formuláře píše, nikdo nic nechce vidět. Tak proč trávíme tolik času vypisováním podobných nesmyslů, že? Hurá, už jsme v Guatemale!

Nyní nás čeká „jen“ přejezd z hlavního města Guatemaly k jezeru Atitlan, rozkládajícímu se v horách, ve výšce 1500 metrů. Nyní už nemusíme nikterak spěchat, protože ubytování v hotelu je oficiálně až odpoledne. Zastavíme se tedy na snídani, vyzkoušíme tedy to co si dávají místní. Jaké je překvapení, když nám jako „předkrm“ donesou ovesnou kaši v mléce, ale nosí to všem kdo v motorestu snídají. Tak proč to nezkusit, jako předkrm dobrý. I „hlavní chod“ byl vynikající. Po snídani pokračujeme dál směr Panajachel, ještě se zastávkou v obchodě.

V hotelu byly již některé pokoje připraveny, tak se mohli někteří členové výpravy ubytovat. Se zbylými jsme se vypravili do města, projít si hlavní ulici a využít čas. Město Panajachel se rozkládá na břehu jezera Atitlan, žije zde asi 7000 obyvatel. Uličky jsou úzké, proto jsme vyměnili autobus za tuk-tuky. Procourali, někdo něco nakoupil a ve finále jsme byli rádi zpět v hotelu. Načasování návratu bylo také přesné. Poté, co jsme se ubytovali se spustil liják a přihnala se bouřka. Členům výpravy zbylo dostatek času na zalehnutí než jsme vyrazili tuk-tukama na večeři. Při dešti se i dobře spalo. Po večeři ve městě člověk neměl myšlenky na nic jiného než ulehnout a pokračovat v odpočinku … konečně horizontální poloha a klid na lůžku :o).

 

FOTOGALERIE

 

 

sobota 6. dubna 2024:

jezero Atitlan - San Juan - San Pedro - Santiago Atitlan

Ráno jsem se ještě před snídaní prošel kolem jezera, zdravil se s místními. Někteří se na mne snažili mluvit, ale má španělština je velmi chabá. Respektive místní potomci Mayů ani španělsky nemluví, používají jeden z oficiálně uznaných 23ti mayských jazyků. Díky pročištěnému vzduchu bylo vidět vulkány lemující jezero. Ani se člověku nechce věřit, že vrcholky dosahují 3000 metrů.

Snídaně v Panajachelu máme trošku speciální. Jsou venku v hotelové zahradě. Hotel totiž není ani tak hotel, jako apartmánový komplex, kde není restaurace. Proto nám jídlo dovezla najata firma, připravila stoly, vše nachystala a bylo super snídat venku pod hřejícím sluníčkem.

Po snídani jsme se vydali kousek pěšky k molu, kde nás čekala loď a my se s ní mohli vydat na poznávání městeček na březích jezera Atitlán. Jezero samo o sobě má rozlohu 130 km2, množství vody se uvádí cca 20 km3, hloubka minimálně 350 metrů, ale předpokládá se až 650 metrů. Jezero leží v kaldeře vznikl po výbuchu sopky před 80 000 lety. V roce 1976, při zemětřesení, které usmrtilo více než 23 000 obyvatel Guatemaly, došlo během krátké doby k poklesu hladiny o 2 metry. Celá oblast je od roku 1956 vyhlášena národním parkem.

Jezero je důležitou turistickou atrakcí a také opředeno mnoha legendami. Jedna z nich praví,  že na dně jezera se nachází Samabaj, staré mayské sídlo. Místní rybáři zhruba před dvěma lety našli pozůstatky dalšího mayského osídlení, které se rozkládalo na 500 metrů dlouhé ostrově, jež již dnes leží 2 metry pod hladinou. Archeologům se podařilo odsud vylovit prastaré zbytky keramiky a další předmětů.

Kolem jezera nevede žádná okružní silnice, pouze klikatá cesta stoupající a padající nahoru nebo dolů. Do některých městeček silnice ani nevede a tak nejrychlejším způsobem přepravy je loď. Dá se zde jezdit klasickou „MHD“, kterou využívají místní obyvatelé a ta buď objíždí celé jezero nebo spojuje jednotlivá městečka anebo si najmout soukromou loďku a program si upravit podle sebe. Nabídka lodí je zde obrovská, stačí přijít do přístavu a hned se někdo objeví, kdo Vám bude nabízet projížďku po jezeře.

My dneska měli v plánu navštívit tři městečka - San Juan, San Pedro a Santiago Atitlan. Z Panajachelu cesta na druhou stranu jezera trvala cca 30 minut, ráno bylo ještě jasné počasí a tak jsme se mohli kochat okolními 3 000 metrů vysokými vulkány - dva z nich jsou vyhaslé a třetí je tak částečně. Poslední erupci měl v roce 1853. Městečko San Juan nás uvítalo malebným přístavem, malebnou uličkou vedoucí z přístavu do kopce ke katedrále. Je sice hodně turistické, ale pořád si zachovává svého ducha. Místní obyvatelé jsou milí a pořád chodí v původním oblečení - krásné, malebné, září různými barvami. Poté, co jsme vyšlápli nahoru z přístavu, zastavili jsme se u sochy (nebo jak to nazvat) mayského kalendáře, který měl oznamovat konec světa v roce 2012. Konec světa se nekonal a také jsme se dozvěděli proč - bylo to pro Maye jen koncem období, rok 5125. Následovala zastávka a prohlídka katedrály. Z původní zbylo jen průčelí, proto to působí, že má katedrála 2 vchody. Stará katedrála v roce 1976 byla zničena zemětřesením. Celá zastávka byla ještě umocněna tím, že místní obyvatelé truchlili za právě zesnulého starostu. Zemřel včera v nemocnici v Guatemale.

Členy výpravy zajímalo, jak se vyrábí místní malebné látky, proto jsme navštívili kooperativu, kde místní ženy látky tkají, ukazují celý proces turistům a poté finální výrobky samozřejmě prodávají. Tím si přilepšují k finanční situaci rodiny. Poslední zastávkou ve městě byla návštěvy centra věnující se ochraně včel, zpracování a prodeji včelích produktů. Seznámili jsme se zde i s mayskými včelami. Jsou malinké jako mušky, nemají žihadla, ale koušou. Na rozdíl od evropských včel, kdy úl vyprodukuje za rok 60 l medu, tak mayské včely vyprodukují jen třeba 0,5 nebo 1 l.

V přístavu je už dobrý mumraj a zmatek, tak chvíli trvá, než objevíme naši loď a přejíždíme za kopec na druhou zastávku, do městečka San Pedro. To už je poklidné, není tak rušné, turistické. Projdeme hlavní ulici kolem restaurací, kaváren, zastavíme se v místní malířské dílně, kde vznikají nádherná díla prodávající se snad všude a také někteří členové výpravy nakoupí místní alkohol - Inditu. Toto se míchá s různými bylinkami a tak vznikají všelijaké příchutě. Mezi místními je to prý velmi oblíbené.

O kousek dál leží naše poslední zastávka, město Santiago Atitlan. Když přijíždíme, tak na mne nepůsobí nikterak zajímavě. V přístavu se na nás seběhnou místní prodejci, někteří už jsou docela dotěrní. Ale ve města nás čeká taková třešnička na dortu. Návštěva Maximona. Co to je? To je místní modla, taková kombinace křesťanství, mayských náboženství a přírodních vlivů. Socha, která putuje z rodiny do rodiny, vždycky je tam rok. Každá z rodin se předhání, aby u nich Maximon mohl být. Je to jednak pro ně čest a také dobrý přivýdělek. Každý návštěvník musí za vstup zaplatit a pokud chce fotit, tak také. U Maximona se místní modlí, rozsvěcí mu svíčky, dávají ofertu. Kolem sedí opilí domorodci a nepřítomně vše pozorují. Z jedné strany místností mají kříž a Ježiše a z druhé strany tzv. San Simona, jakoby mafiánského kmotra, jež na vše dohlíží.

Další zajímavostí ve městě je katedrála z roku 1547. Španělé ji postavili na místě, kde Mayové mívali své centrum náboženství, stály tu různé oltáře a Španělé při konkvistě se takto snažili zlikvidovat právě domorodé kořeny. Místní ženy v typickém oblečení potkáváme všude, ale zde jsme měli i možnost vidět mužský kroj - pruhované kraťasy, sako a kovbojský klobouk. Spousta starších pánů sedělo takto u kostela.

Cestou zpět jsme prošli ještě tržiště a pak následoval docela rychlý přesun zpět do Panajachelu, okolní hory opět přikryly mraky a vypadlo, že bude pršet. Naštěstí, stejně jako včera přišel déšť až po našem návratu do hotelu.

 

FOTOGALERIE

 

 

neděle 7. dubna 2024:

Panajachel - Iximche - Antigua

Je neděle ráno, místní obyvatelé se začínají sjíždět k jezeru Atitlán, kde stráví krásný slunečný den v přítomnosti těch, kteří jsou jim blízcí. Užijí si určitě hromadu zábavy a odpočinku. Přijíždí jeden „chicken bus“ za druhým a pomalu plní parkoviště u jezera. Ani nevím, kde jich tolik v autobusech bere. Také proviantu s sebou vezou přehršel. Jedna skupinka na břehu pořádá bohoslužbu. A všichni jsou v pohodě, usmívají se, zdraví … nikdo není zašklebený nebo nepříjemný. Čím to je? Plyne tu čas jinak? Lidi jsou spokojení i s tím málem co mají? Nehoní se za něčím co nikdy nedohoní? Pokaždé, když je takto pozoruji, v různých zemích, tak nad tím přemýšlím a snažím se je pochopit, snažím se nasát něco z jejich nátury … o tom také to cestování je. Přivést si s sebou domů část jejich duše, část přístupu k životu. Neříkám, že se mi to daří … hlavně následně udržet. No ještě mám mnoho dní, abych toho nasál z Guatemaly co nejvíce. A musím říct, že mám já i ostatní členové výpravy co nasávat, co předávat. Netušil jsem, jak fantastická země to může být.

Opouštíme břehy jezera a přesouváme se zpět směrem k hlavnímu městu. No, když jsem zmínil hlavní město, musím říct, že vlastně dneska navštívíme dvě bývalá. Nejdříve Iximche a pak dorazíme do Antigua. Naším dýchavičným autobusem (je nový, ale se slabým motorem) vystoupáme nejdříve na vyhlídku nad jezero, s mezizastávkou u vodopádu. Škoda, že není úplně jasné počasí, abychom dohlédli až na druhý břeh a na vrcholky protějších vulkánů tyčících se až do výšky 3000 metrů. Člověk nemůže mít ale vše … a to je to, co píšu výše. Radujme se, že můžeme být na druhé straně světa, v zemi, o které jsme se učili v zeměpise a člověk si ani v divokém snu nedokázal představit, že jednou stane svou nohou na její půdě. Ale zpět k dnešnímu programu, stejnou cestou přijíždíme k odbočce odkazující na archeologické naleziště. Projedeme novým Iximché, kde náš řidič trošku váhá, zažíváme vzrušující situace s úzkými průjezdy až dorazíme na prašné parkoviště a můžeme vyrazit na první setkání s mayskou historií.

Iximché je předkolumbovské archeologické naleziště v západní vysočině Guatemaly. Od svého založení v roce 1470 až do svého opuštění v roce 1527 bylo Iximche hlavním městem království Kaqchikel v pozdní postklasice. Architektura místa zahrnuje řadu pyramidálních chrámů, paláců a dvou mezoamerických hřišť. Během vykopávek na místě byly objeveny zbytky malovaných nástěnných maleb - ve špatném stavu - v některých budovách a rozsáhlé důkazy o lidských obětech. V 17. století byly ruiny Iximche poprvé popsány guatemalským historikem. V 19. století je několikrát navštívili vědci, kteří zveřejnili plány a popisy místa. Ve 40. letech 20. století začalo seriózní zkoumání naleziště, které sporadicky pokračovalo až do počátku 70. let. V roce 1980, během guatemalské občanské války, se v Iximche konalo setkání, kde se setkali domorodí vůdci a partyzáni, aby potvrdili svůj závazek k obraně práv domorodců. Na oslavu Waqxaqi' Batz', v roce 1987, byl poprvé proveden rituál, aby Iximché bylo obnoveno jako posvátné místo pro domorodé obřady. Areál není nikterak velký, na rozdíl od ostatních mayských sídlišť, která nás ještě po cestě čekají. Jen si musíme uvědomit, že město fungovalo necelých 60 let než bylo opuštěno. Na závěr prohlídky jsme se ještě zastavili u dočasného oltáře, kde i doposud mayský šamani provádí své obřady.

Po prohlídce jsme se ještě zastavili na oběd a pokračovali dál do druhého hlavního města Antigua, zapsaného na seznam UNESCO, které bylo několikrát zničeno mohutnými zemětřeseními. Hlavní město tak ke konci XVIII. století muselo být přemístěno do dnešní Ciudad de Guatemala. Na začátku minulého století bylo rozhodnuto, že se Antigua musí opravit a uchovat tak cenné památky. Dnes je toto romantické městečko jedním z nejkrásnějších v celé Střední Americe!

 

FOTOGALERIE

 

 

pondělí 8. dubna 2024:

Antigua

Antigua nás přivítala slunečným ránem a kdo si přivstal, mohl vidět i Volcan de Agua (3762 metrů), jež se mnohokrát přičinil o poškození města. Kdo si nepřivstal, viděl už jen špičečku v oparu.

Já se vydal po snídani na krátkou procházku okolím a stálo to za to. Podobně jako v ostatních středoamerických městečcích, i zde jsou barevné domečky, dlážděné hrbolaté ulice, spousta kostelů a bohužel mnoho důkazů o ničivých přírodních katastrofách, jež město pronásledovaly v historii. Právě proto bylo rozhodnuto, že hlavní město bude přestěhováno do současného Guatemala City.

Antigua Guatemala je město v centrální Guatemale, přibližně 22 km jihozápadně od Ciudad de Guatemala. Leží v departementu Sacatepéquez. V okolí města jsou 3 sopky - Fuego, Volcan de Agua a Acatenango, které ovlivnily dějiny města. Z architektonického hlediska je město známé pro zachovalé stavby i ruiny z koloniálního období s renesančními a barokními prvky, díky kterým je od roku 1979 historické centrum zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Žije zde přibližně 59 tisíc osob. Je vyhledávanou guatemalskou turistickou lokalitou.

S výstavbou se začalo v roce 1543. Předešlé hlavní město se rozkládalo na úpatí sopky Volcan de Agua a bylo zničeno povodní. Antigua hned od svého založení měla významné postavení v celém místokrálovství Nové Španělsko, v období svého největšího rozkvětu bylo město kulturním a hospodářským centrem regionu a svým přepychem si nezadalo s Ciudad de México nebo Limou. Rychlý konec rozvoje města nastal 29. června 1773, kdy zemětřesení zničilo podstatnou část města. Roku 1776 bylo hlavní město přemístěno do Ciudad de Guatemala, kde je dodnes.

Během naší prohlídky s místním průvodcem jsme prošli náměstí s vodní nádrží, kolem nemocnice San Pedro, spousty kostelů, jadeitové dílny, tržiště s rukodělnými výrobky, kolem oblouku Arco de Santa Catalina, překrásného kostela La Mercad do Central parku s radnicí a fontánou Mořských panen,  Catedral de San José (ráno byla otevřená, odpoledne už ne). Procházku jsme zakončili v Casa de Rom Zacapa, kde si členové výpravy pokoupili určitě dobré rumy. Já se potom ještě sám vydal si prohlídnout pozůstatky Katedrály. Stavba první katedrály Antigua Guatemala začala v roce 1545. Tato budova se zřítila v důsledku zemětřesení. V roce 1669 začala nová stavba katedrály, která byla slavnostně otevřena v roce 1680. Poté byla opět zničena zemětřesením a už nebyla nikdy obnovena.

 

FOTOGALERIE

 

 

úterý 9. dubna 2024:

Antigua  - Copan Ruinas (Honduras)

Slunečné ráno, pohodička v hotelu a my opouštíme naši další zastávku a pokračujeme dneska dále a dále. Máme před sebou dlouuuuuhýýýý přejezd do Hondurasu. Já už tuto zemi navštívil v roce 2010, tak mi nepřibude zářez v počtu navštívených zemí.

Náš řidič dostal hned po ránu před hotelem pokutu, že tam stojí moc dlouho. Nu což … Tak honem nasedneme a jedeme nejdříve na vyhlídku nad městem. Je tam příjemný parčík plný voňavých borovic a eukalyptů. Na město vidět je, jen sopka v povzdálí se již ukryla do oparu. Připomněli jsme si naši včerejší procházku městem, kde jsme se motali tam a zpět. Z ptačího pohledu to tak člověku nepřišlo.

Vyrážíme směr hlavní město Guatemala City, ale kvůli dopravě volíme alternativní cestu. Směrem na jih, ne přes hlavní město. Ušetříme tak cca 2 hodiny v autobuse. Carlos, náš průvodce, ještě domluvil cestou zastávku v domě jeho sestry, která pro nás připravila oběd - kuřecí vývar s rýží. Byla to příjemná zastávka a poznání místní rodiny. Sám Carlos odsud pochází, ale ve věku 2 let se přestěhoval s rodiči poblíž Flores, kde byla půda zadarmo. Jeho sestra, bylo jí 7 let, zde zůstala s prarodiči … takové zvláštní. Nedokážu si představit, že bych někde nechal svou dceru s babičkou a dědečkem a viděl ji třeba 2x ročně.

Po obědě už pokračujeme směr honduraská hranice. Odbavení probíhá jako za starých časů. Vysednout, pas do ruky, dostat razítko na výstupu z Guatemaly, dostat razítko na vstupu do Hondurasu a zaplatit 3 USD. Z hranic je to do Copan Ruinas už jen 10 km, tak za chvíli jsme v hotelu.

 

FOTOGALERIE

 

 

středa 10. dubna 2024:

Copan Ruinas (Honduras)

Přemýšlel jsem dlouho, ve kterém hotelu jsem bydlel před 14ti lety. A světe div se, v úplně tom samém, Marina Copan. Jen mi tehdy připadal nějaký jiný. Možná byl možná se mi to jen zdá.

Ráno jsem se po snídani prošel uličkami města, po nedalekém náměstí a vyrazil i k místnímu hřbitovu. Pak už následovala společná návštěva archeologického naleziště. V návštěvnickém centru jsme se nejdříve shromáždili kolem makety areálu a místní průvodce zde udělal krátkou orientaci - co nás čeká, co uvidíme, jak daleko půjdeme apod. Další zastávka byla u mapy mayského světa - rozkládala se od Mexika až po Honduras a byly zde zaznačeny všechna velká mayská města - jen v krátkosti zmíním Chitzen Itza v Mexiku nebo honduraský Copan. Sousední Guatemala je rovněž plná pozůstatků mayských měst a památek - např. Tikal. Z centra jsme už vstoupili do areálu samotného - vítali nás zda překrásní papoušci Ara. To byla snad větší atrakce než historie samotná. Ale dost bylo papoušku a jde se na památky.

Nejdříve tedy na Náměstí stél. Toto je lemováno auditoriem pro cca 30 tisíc diváků, podle toho archeologové odhadují počet obyvatel v době největšího rozkvětu města. Po jeho úpadku dosáhlo novodobé Copan Ruinas tohoto počtu až ve 20. století! Na náměstí jsou rozmístěny stély jednotlivých panovníků - jen v krátkosti se zmíním - 13. panovník se jmenoval 18. králík, další Kouřící jaguár, Jaguár Vodní lilie, Kouřící opice apod. Archeologický park je krásně upravený a odevšad zde na návštěvníky dýchá mystičností místa. Jako by se zde měli každou chvíli objevit Májové a třeba začít hrát míčovou hru na zápasišti, kdy dva týmy (asi po 5ti hráčích) mají za úkol trefit gumovým balonem, za pomocí ramen, loktů nebo kyčlí, oko papouška na šikmých plochách. Kapitán vítězného družstva, v případě zápasu při náboženské oslavě, je kapitán slavnostně obětován bohům - zaživa je mu otevřena hruď a vyjmuto srdce.

Nesmím také zapomenout zmínit překrásné hieroglyfické schodiště s více než 2500 hieroglyfy na 63 schodech. Schodiště bylo bohužel nalezeno ve špatném stavu a tak jsou jednotlivé kameny poskládány aniž by na sebe motivy navazovali. Neexistuje žádná technologie, která by při skládání kamenů pomohla. Prošli jsme pod obrovskými stromy s kořeny ve vzdálenosti snad 20 metrů od kmene a průměrem jako lidské tělo, kolem mnoha chrámů až k rezidenci posledního vládce Copanu. Po cestě jsme si mohli udělat obrázek, jak místo vypadalo před započetím výzkumu - stromy, kopečky, kamení. Majitel, který prodal pozemek archeologům za 50 dolarů se tehdy ťukal do čela, proč dávají tolik peněz za kamenitou zemi. Jeden z archeologů později napsal, že by za zemi dal i více peněz, ale to byl původního majitele asi kleplo úplně!

 

FOTOGALERIE

 

 

čtvrtek 11. dubna 2024:

Copan Ruinas (Honduras) - Rio Dulce (Guatemala)

Opouštíme Honduras a vracíme se zpět do Guatemaly, kde nás ještě čeká hodně míst k navštívení. Procedura na hranicích je velmi rychlá, do pasu nám přibylo další razítko na honduraské straně a pak na guatemalské. Vše je v jedné budově, jen přejdeme metr … možná metr a půl.

Dnešní cesta celkem odsýpá, je jen zbržděná dvěma nehodami. První, to „spinkal“ kamion na kraji silnice, docela nechápu, jak se mu to podařilo, ale dokonce potrhal sloupy elektrického vedení. Druhá nehoda byla už kousek před Rio Dulce a to pickup trefil či nějak narazil do traktoru …také celkem nepochopitelné.

Projeli jsme městem Zacapá, odkud pochází jednak rum, který nakupovali v Antigua a také se zde nedaleko nacházejí jadeitové doly, o kterých jsme se dozvěděli při prohlídce jadeitové dílny také v Antigua. Další zajímavostí na trase bylo mayské archeologické naleziště Quiringa, jež je na seznamu UNESCO a patří mezi místa s největšími mayskými stélami. Historicky bylo ale ovlivněno honduraským Copanem. My jsme se zde nezastavovali, jen jsem to zmínil cestou kolem. Průvodce se mě ptal, jestli tam chceme zajet, ale myslím že mayských archeologických nalezišť máme dost, tak není třeba přidávat další.

Mayské památky na straně jedné, největší guatemalské jezero Izabal na straně druhé. Má rozlohu 590 km2, délku 45 km a 20 km, maximální hloubku 18 metrů. Z jezera vytéká řeka Rio Dulce, na kterou se zítra máme vypravit lodí.

 

FOTOGALERIE

 

 

pátek 12. dubna 2024:

Rio Dulce - Livingstone

Včera vedro na padnutí, že když člověk dýchal, tak se potil. V noci zapršelo, přišel vítr a ráno už to bylo pomalu na mikinu. Chladnější počasí určitě lepší než to sparno jako včera, jen jsem se bál, abychom na lodi nezmokli. Dneska nás čeká plavba po Rio Dulce, s nakouknutím na jezero Izabal u hradu San Felipe a pak plavba až ke Karibiku.

Naštěstí dopoledne „jen“ foukalo a bylo zataženo. V deset hodin jsme se nalodili na člun, který na nás čekal u hotelu a vyrazili. Nejdříve směrem pod nejdelším guatemalským mostem, k největšímu guatemalskému jezeru, ke hradu San Felipe, který byl postaven v roce 1650 jako obranná pevnost proti pirátům snažícím se ohrozit obchodní lodě vezoucí zboží ze Střední Ameriky. Dříve zde stála dřevěná pevnost a po jejím požáru byla postavena současná. Pokud byste chtěli dovnitř, platí se nekřesťanské vstupné 75 quetzalů. Na to, jak je pevnost malá, tak dost přemrštěná cena. My jsme pevnost zkoukli jen z lodi a jeli dál. Prý na dně leží několik potopených pirátských lodí.

Přes Rio Dulce Golfete pokračujeme až do kaňonu Rio Dulce. Kapitán lodi zpomalí u vesniček domorodců, objede s námi ptačí ostrovy - hlavně zde hnízdí kormoráni, volavky a ještě kvakoši. Vápencové útesy v kaňonu se tyčí do výšky více než 30 metrů. Co žije pod vodou? Okouni, sumci a kapusťnáci. Cestou se nabízí zastávka u termálních pramenů, kde se dá za 10 quetzalů okoupat, ale my pokračujem dál do ústí řeky Rio Dulce, až k městečku Livingstone, garifunské osadě. Tato vznikla na konci 17. století a byla založena člověkem, jehož matka byla černoška a otec Španěl. Původně sem přišli černoši, garifunové, z Afriky. Byli vyhnáni z ostrova San Vincenc, přišli na honduraský Roatan a pak pokračovali až sem, kde se usadili. Místo je velmi izolované, cokoliv sem chtějí přivést, tak jedině po vodě - jídlo, materiál, auta …

Ve vesnici se nás ujal místní průvodce, jméno už si bohužel nepamatuji. Mluví se zde směsicí angličtiny, francouzštiny, španělštiny a kreolštiny. Takže se zde moc nedomluvíte. Od přístavu jsme vyrazili do města, ochutnali místní šíleně sladkou specialitu - kokosový chleba, pak uličkami šli k pláži, ke kostelu, trhem, kolem párty „hospod“, kde místní o víkendu paří zase zpět do přístavu. Zajímavé toto místo vidět, zažít. Potkali jsme zde i několik bílých. Jeden takový hippík, ok. Pak ale ze školy šel zrzavý, bílý kluk … ten sem moc nezapadal. Livingstone určitě stojí za vidění, takové bordeliště. Možná zajímavější je ho vidět o víkendu nebo při oslavách Garifundů 25-27/11, každý rok, kdy všichi paří a tančí.

Cestou zpět jsme se zastavili ve „vodní“ restauraci, na řece na místní specialitu tapado, kterou si nikdo nedal, protože malá porce stála 110 quetzalů a větší 195 quetzalů, tj. 15 nebo 25 dolarů. Tak místní specialitu s mořskými plody nikdo neochutnal … nu což. Asi to bylo moc peněz nebo se báli střevních problémů. Chvíli po návratu z lodního výletu začalo zase pršet. To už jsme byli naštěstí všichni schovaní.

 

FOTOGALERIE

 

 

sobota 13. dubna 2024:

Rio Dulce - Yaxhá - Flores

Ráno zamáváme Rio Dulce, přejedeme přes most a až poté sdělím členům výpravy to, že od roku 2015 most technicky nevyhovuje provozu a že se plánuje jeho rekonstrukce :o). Naštěstí to rozdýchali, byli jsme už na druhé straně.

Krajinou guatemalské nížiny pokračujeme směrem k těm nejzajímavějším mayským sídlištím a archeologickým areálům. Cestou, ve vesnici La Union, ale zažíváme něco neskutečného. Je sobota a zde se pořádá koňská přehlídka. Jednotlivé skupiny koňáků jdou v průvodu a jejich koně tančí na hudbu linoucí se z repráků aut jedoucích před nimi. I když nás tato zastávka zdržela dobře hodinu, možná i více, tak to stálo za to. Určitě živější, barevnější než mayské vykopávky. I když náš průvodce Carlos se těšil, jak nám je ukáže.

Po pozdním a rychlém obědě jsme zamířili již do areálu druhého největšího mayského sídliště Yaxhá. Nejprve je třeba se zaregistrovat a poté přejet ještě kus cesty ke vstupu samotnému. Vysedneme, jdeme k prvnímu místu s výkladem, poté začne poprchat. Tak se s některými členy výpravy vracíme zpět do busu pro deštníky/pláštníky a dobře děláme.

Yaxha je mezoamerické archeologické naleziště na severovýchodě Petén v dnešní Guatemale. Jako obřadní centrum předkolumbovské mayské civilizace byla Yaxha třetím největším městem v regionu a zažila svou maximální moc během raného klasického období (asi 250 - 600 n. l.).

Město se nacházelo na hřebeni s výhledem na jezero Yaxha. Název města pochází z mayského výrazu „modrozelená voda“; je to pozoruhodné přežití klasického dobového místního jména do moderní doby. Odhaduje se, že království Yaxha pokrylo plochu 237 km2 a mělo nejvyšší populaci 42 000 v období pozdní klasiky mezoamerické chronologie.

První osada zde byla založena někdy ve středním předklasickém období (asi 1000 - 350 př.n.l). Během pozdního předklasického období (asi 350 př. n. l. - 250 n. l.) se vyvinulo v největší město ve východní oblasti jezer Petén a během rané klasiky (asi 250 - 600 n. l.) se rozrostlo v obrovské město. V této době, stejně jako ostatní lokality v Peténu, vykazuje silný vliv ze vzdálené metropole Teotihuacan v údolí Mexika. Během pozdní klasiky (asi 600 - 900 n. l.) byl zastíněn sousedním Naranjem, ale nikdy nebyl zcela ovládnut. Město bylo opuštěno v postklasickém období (asi 900 - 1525).

O ruinách města poprvé informoval Teoberto Maler, který je navštívil v roce 1904. Místo bylo zmapováno ve 30. letech a znovu v 70. letech a stabilizační práce začaly koncem 80. let. Ruiny zahrnují pozůstatky více než 500 staveb. Na místě bylo objeveno přibližně 40 mayských stél, z nichž asi polovina obsahuje sochy.

Déšť pomalu ustal, ale západ slunce jsme neviděli. Mohli jsme se kochat výhledem na jezero, na krajinu. To nám stačilo. Při sestupu z poslední pyramidy začalo už lít pořádně, a tak jsme spěchali zpět do autobusu. Do hotelu jsme dorazili už za tmy. Docela obdivuji našeho řidiče, že je schopný v noci na místních silnicích řídit. Protijedoucí auta vůbec nerespektují nějaké osvícení. Čím více světelných ramp na autě mají, tím lépe a září do noci teda pořádně.

 

FOTOGALERIE

 

 

neděle 14. dubna 2024:

Flores - Tikal

Na poslední den v Guatemale máme naplánovánu návštěvu toho nejlepšího, největšího mayského města, Tikalu. Carlos, náš průvodce, jelikož pochází odsud, je natěšený, jak nám místo ukáže, seznámí nás se vším, co o tom ví. No to by členové výpravy museli ty informace přijímat. Když jsme přijeli a zastavili se u první stély, kterou popisoval, tak bylo vidět na lidech znudění. Poprosil jsem Carlose, aby to nebral tak do hloubky, že si to stejně nepamatují … byl z toho trochu smutný.

Tikal je ruina starověkého města, které se pravděpodobně jmenovalo Yax Mutal nalezené v deštném pralese v Guatemale. Je to jedno z největších archeologických nalezišť a městských center předkolumbovské civilizace Mayů. Nachází se v archeologické oblasti Petén Basin na území dnešní severu Guatemaly. Lokalita je součástí guatemalského národního parku Tikal a v roce 1979 byla prohlášena za světové dědictví UNESCO.

Tikal byl hlavním městem dobyvatelského státu, který se stal jedním z nejmocnějších království starých Mayů. Ačkoli monumentální architektura na místě sahá až do 4. století před naším letopočtem, Tikal dosáhl svého vrcholu během klasického období, cca. 200 až 900. Během této doby město politicky, ekonomicky a vojensky ovládalo velkou část mayského regionu, zatímco interagovalo s oblastmi po celé Mezoamerice, jako je velká metropole Teotihuacan ve vzdáleném údolí Mexika. Existují důkazy, že Tikal dobyl Teotihuacan ve 4. století našeho letopočtu. Po konci pozdního klasického období nebyly v Tikalu postaveny žádné nové významné památky a existují důkazy, že elitní paláce byly vypáleny. Tyto události byly spojeny s postupným úbytkem obyvatelstva, který vyvrcholil opuštěním lokality koncem 10. století.

Tikal je nejlépe srozumitelným ze všech velkých nížinných mayských měst s dlouhým seznamem dynastických vládců, objevením hrobek mnoha vládců na tomto seznamu a průzkumem jejich památek, chrámů a paláců.

V Tikalu byste prý mohli strávit 3 dny a stále byste měli co objevovat. My jsme naši prohlídku začali u Chrámu č. 4, což je nevyšší přístupná stavba v areálu. Nahoru se vystoupá po bočním schodišti a ten výhled odsud stojí za to. Obdivujete vrcholky okolních stromů a také chrámů. Odsud jsme se vydali na pyramidu, astronomickou observatoř, opět přístupná. Jen to schodiště sem je nějaké strmější či co. Výstup byl náročnější. Opět výhled fantastický! Na závěr nás čekalo hlavní náměstí s tím nejlepším, co nám může areál nabídnout. To je Chrám č. 1 neboli také Jaguáří chrám. Výjimečně v něm archeologové našli hrob jednoho z panovníků, plný překrásných a vzácných artefaktů. Z jedné strany náměstí je poté nekropole a z druhé strany akropole. Měli jsme to štěstí a mohli zde pozorovat i živoucí přírodu, nosála, který hledal potravu u posedávajících turistů.

Tikal je překrásný areál a určitě si zaslouží vícero návštěv nebo delší prozkoumání. Carlos nás zde vodil i mimo oficiální místa, protože zde pracoval od 11ti let. Zná to zde jako své boty. Jen členové výpravy byli už unaveni horkem, dusnem a tím, že se nehnul ani lísteček. Ale prostě krása!

 

FOTOGALERIE

 

 

pondělí 15. dubna 2024:

Flores - Belize - San Pedro

Po snídani se vydáváme na poslední cestu po silnicích Guatemaly. Kam? Míříme k hraničnímu přechodu do Belize, cca hodinu a půl. Přechod přes hranice je vcelku pohoda, není zde téměř nikdo, jen pár místních. Výstup z Guatemaly, další razítko do pasu. Pak se rozloučíme s průvodcem a přejdeme na belizskou stranu. Odevzdáme formulář, další razítko Naložíme kufry a můžeme pokračovat.

Autobus je také Toyota, jako v Guatemale, jen je asi o tisíc let starší, dýchavičnější než předchozí. Zajímalo by mne, co do toho dávají za motory, když přijde kopec, tak se musí jet na jedničku a někdy máte pocit, že nakonec bude raději couvat. Navíc bus strašně rachotil a chvíli před zastávkou poblíž hlavního města Belmopanu se začalo kouřit ze zadních brzd. Od benzinky jsme ještě vyjeli na hlavní silnici, ale dál už ne. Řidič zastavil, oznámil situaci – zablokované brzdy, a že přijede nový autobus, tak za hodinu. Sedíme, sedíme, najednou rána … praskne hadice od chladiče. Tak to už byla pro autobus poslední kapka. Chvíli jsme seděli uvnitř, ale s vypnutým motorem a bez klimatizace se to nedalo dlouho vydržet. Rozbili jsme tedy tábor ve stínu nedalekého stromu. Pobavení domorodci se přišli zeptat, co se ději. Já s pomocí řidičových dat informoval všechny zúčastněné strany, že dorazíme později. Snahou bylo chytit water taxi v 15:00. Nyní jsem si říkal snad v 16:30 nebo pak 17:30 nejpozději.

Naštěstí nový bus dorazil skutečně za zmíněnou hodinu, přeložili jsme kufry a jeli dál. Nyní přímo letěli. Nedostali jsme stejnou herku, ale pořádný bus. Krajina je v zemi zajímavá, sem tam kopeček, ale jinak placka. Není zde takový nepořádek jako v Guatemale, přitom je to chudší země. Kolem silnice je spousta polorozpadlých rančů, asi ještě z doby, kdy země byla pod anglickou korunou. Nyní zde vše chátrá. Domky všelijakého stavu, vesměs na sloupech. Kolem cest také bylo mnoho vrakovišť, což odpovídalo kvalitě místního vozového parku.

Do Belize City, největšího města země, jsme dorazili chvíli po 15. hodině. Odbavili kufry, já vyzvedl lístky, místní sim kartu a pak zbývalo než jen chvíli počkat a nasednout na water taxi jedoucí směr ostrov San Pedro. Cesta trvá cca 1:45 hod, se zastávkou na dalším ostrově Caye Caulker, kde vysedala část lidí. Cestu nám zpestřil krásný západ sluníčka nad mořem. Bohužel loď byla plná, z boku oplachtovaná, tak nebylo možno moc popocházet. Do San Pedra připlouváme už skoro za tmy, sluníčko ještě trošku probleskuje mezi domy. Počkáme, než nám vyloží kufry, nasedneme do připravených taxíků a jedem do hotelu. Uličky San Pedra jsou uzoučké, všichni tu jezdí na golfových vozících, a tak jde cesta pomalu. Navíc, jakmile se vyjede mimo města, je dokonalá tma. Ale i ve tmě jsme zdárně dorazili do hotelu. Recepce zavírá v sedm, tak nás ubytovali pikolíci z ochranky, ale vše nakonec dobře dopadlo. I přes porouchaný bus, zdržení apod. U večeře už byli členové výpravy zamklí, unavení nebo už toho cestování mají dost. No pomalu se již blíží závěr putování.

 

FOTOGALERIE

 

 

úterý 16. dubna 2024:

San Pedro - Hol Chan

Není možné, abychom poznali za tu chvíli Belize. Dneska nás čeká jen taková ochutnávka, ale na tom nejlepším, co může země nabídnout. V roce 2014 bylo San Pedro v Belize, jeho okolní moře, druhý největší korálový útes na světě prohlášeno za nejlepší místo na strávení dovolené. Musím říci, že ostrov má takové zvláštní kouzlo, byť je zaprášený, plný turistů. Místní jsou ale celkem příjemní a ne nikterak vlezlí. Nějak tak si tady žijí vlastním pomalým, ostrovním, životem. No stress, no rush.

Nás dneska čekal přejezd do San Pedra, hlavního města ostrova, konečně vidíme vše za světla. Tady nasedáme na člun po blankytně modrém moři, nad korály, se vydáváme poznávat podmořský život v mořské přírodní rezervaci Hol Chan. Již cestou nás kapitán upozorňuje na rejnoka a bude líp. Při příjezdu na Hol Chan je zde „narváno“. V plovoucí kase vyzvedneme pásky dokazující úhradu vstup a jedeme raději dál, do Shark Ray Alley. Zde tolik lodí není. A už při příjezdu nás vítají chňapalové a žraloci. Jedná se ovšem o nedravé žraloky, kteří nikterak nejeví zájem o lidi. Kapitán háže do vody slanečky a voda se jen vaří. Je to super pozorovat mumraj nad i pod hladinou. Ale co … my se máme s těmito tvory potápět. No člověk se necítí dvakrát ve své kůži, když kolem něj mají plout žraloci. Prostě to tak nějak máme zakořeněné, že žralok je dravec.

Poté se vracíme k samotné rezervaci Hol Chan, kde je již situace klidnější. Pozorování rybiček, korálů a murén. Korálový útes hraje všema barvama, a to i nad hladinou. Je super pozorovat v dálce, jak končí a začíná hluboké moře. Na těch místech se lámou vlny.

Po druhé zastávce se již vracíme zpět do San Pedra. Kapitán stáhne střechu lodi, abychom se všichni prohřáli. Počasí nám přeje a sluníčko krásně prosvětluje okolní moře. V San Pedru musíme chvíli počkat na taxíky, ale dá se čekat v přístavním baru, tak to není takový problém. Následně jede část členů výpravy zpět do hotelu a další část jedeme na Secret Beach, která tedy není zase až tak secret. Její výhoda je, že je otočená k pevnině a ne do volného oceánu. Nejsou zde tudíž sargasové řasy, jichž je pláž u hotelu plná. Pláž možná někdy byla Secret, ale nyní je zde nespočet barů, atrakcí, stolíků ve vodě, masáží apod. Určitě to ale stálo za to se sem vypravit a vidět i tuto stranu ostrova.

 

FOTOGALERIE

 

 

středa 17. dubna 2024:

San Pedro - Chetumal - Cancun

Dneska byla domluvená snídaně na brzo, protože musíme jet lodí v 8:30 hod ze San Pedro do Chetumalu. Pán v restauraci večer oznamoval, že tam bude už v 5:30, tak můžeme dojít klidně dříve. Jaké bylo všem naše překvapení, když v 6:10 ještě bylo všude zavřené a zhaslé. Tak jsem si říkal, že nám ten přesun do Mexika zase dobře začíná. Naštěstí jsem sehnal člověka z ochranky a ten dotyčnému zavolal. Za chvilku dorazil, že se mu pokazilo auto. Pomohli jsme mu trochu s chystáním snídaně a on mezitím s kuchařem rychle dodělal omelety. Vše se stihlo a vyrazili jsme „jen“ o 10 min později.

V přístavu se nám podařilo dorazit právě včas. Po nás se už u přepážky na kontrolu pasů tvořila fronta. Uf. No stejně pak následovalo kolečko výstupní platby z Belize 20 USD a kontrola pasu na imigračním. Loď nakonec vyplula s cca 40 min zpožděním. Na rozdíl od water taxi z Belize City toto byla menší loď, jen asi tak pro 50 lidí. Nás zde bylo kolem 30, tak se každý mohl uvelebit kde chtěl. Cca 2 hod cestu dokreslovalo blankytné moře a azurová obloha. Příjemné rozloučení s Belize.

V mexickém Chetumalu následovala pasová kontrola, zaplacení vstupního poplatku 700 peset (cca 40 USD, dá se platit jen kartou). Bohužel se tady dvakrát nepřetrhnou a rychlost práce byla „obdivuhodná“. Na druhé straně haly nás už čekala paní na doprovod do Cancunu a autobus. Žádná dýchavičná herka a taky dojel v pořádku. Jen cesta z Chetumalu do Cancunu trvá více než 5 hod. Původně byla naplánována až na zítra, ale z bezpečnostních důvodů jsme ji absolvovali již dnes a zítra to máme na letiště 20 minut. Z Mexika toho už bohužel moc neuvidíme. Projížděli jsme přes Tulum, kde jsou jediné mayské památky na břehu moře, ten si dobře pamatuji z roku 2012, kdy jsme zde dělali poznávačku, byl pěkný. Dle paní, která nás doprovázela tam ale nic pěkného není … no nevím. Asi bych ji zde za průvodkyni nechtěl …

Hotel, kde jsme se ubytovali je uprostřed města. Hraje si na „byznys“ hotel, ale v recepci nikdo nemluvil anglicky a také kdyby pracovali pomaleji, tak couvají … strašná rychlost práce …

A zítra přejedeme přes „hotel strip“, jako v Miami a jen počátek cesty domů …

 

FOTOGALERIE

 

 

čtvrtek 18. dubna 2024:

Cancun - Atlanta

Když jsem včera psal zápisek, tak jsem myslel jen na to, abychom stihli přestup v Atlantě, kde jsme měli necelé 2,5 hod. V USA, ale musíte vyzvednout kufry a znova je „odložit“. No, netušil jsem, že stíhat přestup je už zbytečná obava. Proč? Na letišti v Cancunu měl spoj letící před náma zpoždění, 2 hod. Při odbavení se člověk u přepážky zarazil a začal něco řešit. Po chvíli z nich vylezlo, že i náš spoj má 2 hod zpoždění a co budeme chceme dělat. Čas na přestup je nedostatečný. Domluvili jsme se, že se nám pokusí najít nový spoj už v Cancunu, ať to nemusíme řešit v Atlantě a máme na výběr více spojů. První varianta padla na spoj letící z Atlanty s 1 denním zpoždění. Pak byla ve hře varianta přes Amsterodam, asi o hodinu dříve. Nakonec se nás podařilo dostat, po 2 hod telefonátu na AirFrance do letadla letícího v 16:35 do Paříže. Bohužel někteří členové výpravy nedokázali pochopit, proč neletíme jiným letem, třeba napřímo nebo s jiným dopravcem. To je bohužel při každém zpoždění. A je těžko vysvětlovat, že pokud je letenka dopravce v jedné alianci, tak dopravce z aliance druhé nebude nikoho zadarmo přepravovat. Také zaznívaly názory, proč neletíme odjinud. Vysvětlování, že z Belize nelítá skoro nic a vracet se do Guatemala City je nesmysl, opět nepomáhalo. Nejvíce mne dojaly dotazy, zda si v letadle budou moci sednout k okýnku apod. Sorry, ale já jsem vždycky rád, že lidi dostanu na nejbližší spoj a ne si vybírat sedadlo.

Takže do Atlanty jsme dorazili v sedm večer, honem vybavit hotel a další formality … paní se moc nepřetrhla, ale spolupracovala, což je důležité. Dostat se na bus do hotelu, ubytovat se a je deset večer. Uf … Na jídlo jsme obdrželi vouchery v hodnotě 12 USD, trochu směšné … hlavně, když se někteří členové výpravy ptali na kapesné … co k tomu dodat.

 

 

 

pátek - sobota 19. - 20. dubna 2024:

Atlanta - Paříž - Praha

Nocleh v Atlantě byl trochu rušný. Hotel leží přímo pod hlavní trasou. Takže každé 2 minuty tu startovalo letadlo. Kolem půlnoci ruch trochu utichl.

Cestu na letiště a odbavení jsme zvládli. Jen 5 členů výpravy nedostalo palubenky, že si je máme vyzvednout až v Paříži. Nu co už, komplikací je během cesty dost. Palubenky nám v Paříži bez problémů vydali a my mohli pokračovat do Prahy. Zde ovšem vše nekončí. Právě těm 5ti lidem, kteří neměli palubenky (i já) zůstaly kufry v Paříži. Fakt dobrodrůžo až do konce. Ale naštěstí mi ho v neděli navečer dovezli …

 

FOTOGALERIE
 

 

Nyní můžete nově pro hledání fotografií a cestopisů ze všech koutů světa použít výběr z mapy. Stačí jednoduše kliknout na místo, které Vás zajímá a přenést se do jiného města, jiného státu, na jiný kontinent ...

 

Daniel Linnert
 

daneczek75@gmail.com

 

 

Počet letů: 415

Počet zemí: 108

 

 

Profile for Daniel_Linnert