TOPlist

 

MADAGASKAR

18. 9. - 4. 10. 2024

 

 

 

 

 

 


 

středa - čvrtek 18. - 19. září 2024:
Praha - Istanbul - Antananarivo

Nové destinace pro poznávání se mi vyhledávají už docela těžko, naštěstí Madagaskar byla jednou z nich. A moji volbu kvitovala většina pravidelně jezdících cestovatelů, za což jsem rád. Původní plán navštívit Madagaskar vznikl už asi před 10ti lety, ale až nyní uzrála doba na jeho realizaci. S původním itinerářem jsem trochu pracoval, sem tam něco ubral nebo spíše přidal, až vznikla tato verze, posuďte sami.
Po příletu cestující musejí vyplnit krátký dotazník, nechápu proč nám ho nedali během letu, ale až při vysedání. Jsou zde dotazy i ohledně očkování na Covid apod. Stejně to nikdo nečte, paní v masce, roušce, rukavicích a mundůru to hodí do krabice. Pak postupujete dále – u dalšího okénka zaplatíte 10 EUR poplatek za přílet, vízum už není třeba. Dostanete do pasu papír a když si myslíte, že máte vyhráno, tak chyba lávky, další okénko a papír vám vezmou. Zde sedí dva policajti, jeden tahá za myš, druhý píše a bere doklad o úhradě. Hotovo? Kdepak, další okénko, zase dva policajti. Jeden otevře pas, druhý dá razítko. No sláva! Teprve hotovo. Zaměstnanost je zde řádná.
Antananarivo, kterému místní říkají "Tana", je drsné, ale okouzlující město. Žije zde přibližně 2 miliony obyvatel a je politickým hlavním městem Madagaskaru. Vzhledem k politické situaci na Madagaskaru zde nikdy neexistoval plán urbanizace, takže se město rozvíjelo samo o své vůli. Nás město uvítalo čtvrteční dopravní špičkou, naštěstí vedoucí ven z města a my mířili naopak – do města. Cca po hodině popojíždění jsme se dostali k hotelu, respektive pod hotel. Tento je postaven v úzké uličce, kam se náš minibus nedostal. Takže pěšky. Ale to byl konec dnešního trmácení. Už se jen ubytovat a odpočívat třeba na terase s výhledem na město.

 

FOTOGALERIE
 


pátek 20. září 2024:
Antananarivo - Ambatolampy - Antsirabe - Miandrivazo

Madagaskar je 4. největším ostrovem na světě. Bohužel silniční síť je v žalostném stavu, železnice také, aerolinky na tom nejsou o moc lépe. Proto, když navštívíte Madagaskar, počítejte s dlouhými a ještě delšími přejezdy. Nejde tak ani o vzdálenost, jako o čas strávený na cestě. Navíc je nyní silniční síť, po masivních deštích dosti poničená a to co bylo plánováno na 10 hod přejezdu, tak jsme jeli 14 hod … 390 km.
První zastávka během dnešního programu byla v Ambatolampy, kde jsme navštívili tradiční dílnu na tavení recyklovaného hliníku. Výrobní proces se stále provádí ručně, v dost náročných podmínkách. Základní nástroje jsou ruce, písek a ocel k manipulaci s roztaveným materiály, bez jakýchkoliv ochranných pomůcek. Cestou zpět k autobusu jsme si prošli místní tržiště, což byl také dost drsný zážitek.
Druhá zastávka je ve městě Antsirabe, založené norskými osadníky díky svému klimatu a horkým pramenům. Zde nás původně čekala prohlídka města, bohužel jsme ji museli kvůli dnešnímu napnutému programu vynechat, přesunout na den, kdy se budeme přes město vracet.
Opustili jsme oblast Antsirabe a pokračovali na západ do Miandrivazo. Silnice vedla kolem obilných polí, jež dokreslují okolní kopce Vysočiny. Projeli jsme malými vesnicemi a viděli některé každodenní činnosti vesničanů. Vzhledem k pokročilému času jsme zažili k krásný západ slunce. Poté se už na krajinu pomalu začala snášet tma a já si říkal, jak bude po tmě řidič kličkovat mezi všema dírama. Zvládl to úžasně, i když posledních 40 km jsme jeli snad 2 hod a já si nevěděl, jak sednout. Když se v dálce objevilo světýlko, Miandrivaze, byl každý člen výpravy nesmírně šťastný, že jsme tam! Toto městečko je jedním z nejteplejších měst v zemi a oblast je známá také zlatými doly. Oblast je díky řece Tsiribihina velmi úrodná.

 

FOTOGALERIE
 


sobota 21. září 2024:
Miandrivazo - Morondava - Baobab Alley - Kirindy

Po včerejším celodenní sezení v autobuse se mi do něj vůbec nechtělo. Včera jsem si už nevěděl, jak si sednout, kam dát nohy, jak se natočit. A to samé mne čekalo i dneska. Jaké bylo mé potěšení, když průvodce oznámil, že v poledne přesedeneme do jeepů … hurá, natáhnu si nohy!
Našim dnešním cílem bylo Kirindy, vzdálené 290 km. Na mostě přes řeku Tsiribihina jsme udělali první zastávku. Výhled na řeku, na krajinu, na místní obyvatele peroucí v řece prádlo byl úchvatný. Také to byla ideální šance, jak si protáhnout nohy. Místní děti se za náma seběhli a radostně se nechali fotografovat. Jaké to asi bude za rok či za dva, až se sem nahrne více turistů. Madagaskar má stále výhodu své izolovanosti.
Krajina se poté změnila, vystřídal ji křovinatý les z jojobových rostlin, saturejky a mangovníků. Projeli jsme malými vesničkami s tradičními domky ze dřeva a trávy. Poté, asi 10 km před městem Morondava, jsme odbočili na vedlejší silnici. Prašnou cestou jsme se dostali až k alejí baobabů, kde na nás čekaly slíbené jeepy. Jak krásně tato auta zvládala hrbolatou cestu, jak ladně kličkovala … nebolel mne žádný zadek, nohy natažené. Díky za ty dary, díky za další 4 dny, které v nich strávíme.
Alej baobabů je úchvatné uskupení těchto prastarých stromů tyčících se do nesmírných výšin. Cestou jeepy jsme se dozvěděli více o těchto stromech, kolik druhů jich existuje, jak jsou asi staré apod. Udělali jsme 3 zastávky. První na roztlačení jeepu, který nestartoval, druhou u Zamilovaného baobabu – dvou propletených stromů a poslední těsně před hotelem u Posvátného baobabu.
Do hotelu jsme dorazili dneska za světla a zažili západ slunce zde. Nebyl to ale konec dnešního programu. Čekal nás večerní trek do Kirindy Forest (cca 1 - 2 hod), kde nás mimořádně dobrý místní průvodce provedl suchým pralesem. Je to návštěva, na kterou jen tak nezapomenete. Při sledování kresleného filmu jste pravděpodobně slyšeli o Fosse. Stvoření, které po staletí v místních povídačkách nahání strach dětem a je velkou součástí madagaskarského folklóru. Právě Kirindy je nejlepším místem, kde Fossu uvidíte – nám se to podařilo. Mezi noční živočichy patří 3 druhý lemurů – myší, vidličkový a sportovní. Myší je maličký jak krysa. Vidličkovitý se jmenuje dle symbolu vidličky na čele a sportovní podle své aktivity. Měli jsme to štěstí a viděli všechny tři.

 

FOTOGALERIE
 


neděle 22. září 2024:
Kirindy - Bokopaka

Dopoledne jsme opět vyrazili do rezervace Kirindy. Včera jsme lovili noční živočichy a nyní nás čekalo hledání lemura hnědého a bílého. Hned po příjezdu ke vstupu parku se nám podařilo spatřit fosa, největšího masožravého endemického savce ostrova. Vypadá toto zvířátko jako kočko-pes nebo taky trochu jako puma. My i ostatní návštěvníci parku se ho snažili ulovit na foťák, ale zmatené zvíře pobíhalo mezi keři. Pofotili jsme si jej a vydali se hledat další zvířata. Hned z kraje parku jsme měli štěstí na skupinku lemurů hnědých, kteří se nebojí lidí. Rádi přijdou blíže, nechají se napájet vodou a pózují vaším objektivům.
Dalším lemurem je lemur bílý. I u něj se nám brzo podařilo najít rodinku s mládětem a pozorovat, jak pojídají listí ze stromů. Tento druh lemura nepotřebuje vodu, veškerou tekutinu získává z listí stromů. Lemurovi bílému se přezdívá tančící lemur. Pokud sleze na zem, tak stojí na zadních nohách a vypadá, jako by tančil.
Mimo lemury jsme viděli i ptáky lejskovce madagaskarského a kukalku velkou (nelétavého ptáka, vypadá jako náš bažant.
Další perličkou je baobab, říkají mu Mr. Baobab, starý 600 let, o kterém se traduje, že činí lidi plodnými.
Poté jsme opustili Kirindy a vydali se po písečné a hrbolaté ke slavnému Tsingy Bemaraha. Cestou jsme zdolali dva trajekty, první přes řeku Tsiribihina. Nakládání aut na vetchý přívoz bylo vcelku dobrodružné, ale vše se zvládlo a cca po 30ti minutách jsme se vylodíli ve vesnici Belo Sur Tsiribihina, poslední velké vesnici před Bekopakou. Museli jsme čekat na další 3 jeepy a toho jsme využili k procházce po prašné, ospalé, nedělní vesnici.
Cesta odsud vedla křovinatým a prašným lesem, jeepy houpaly sem a tam, ale vše se dobře zvládlo. Před příjezdem do vesnice Bokopaka jsme překonali malým místním přívozem řeku Manambolo. Na rozdíl od předchozího přívozu to bylo jen 5 minut. Odsud jsme již vystoupali do hotelu a veškerého dnešního houpání a kodrcání byl konec!

 

FOTOGALERIE
 


pondělí 23. září 2024:
Bokopaka - Tsingy

Konečně jsme se dostali na místo nějakého celodenního poznávání, aniž bychom museli strávit půl dne v autě. I když nás odjezd byl dost brzo, v 6:30, členům výpravy to nevadilo. Čekal nás 17 km přejezd. Nejdříve jsme projeli vesnicí Bokopaka, kde jsme nasáli ranní ruch a poté už pokračovali divočinou, osamělými vesničkami, kolem malého letiště až na parkoviště u národního parku, cca 1 hod.
Trek Big Tsingy, jedním z nejúžasnějších míst na ostrově trvá cca 4-5 hod. Lokalita je národním kulturním světovým dědictvím zařazeným do seznamu UNESCO.
Někteří členové výpravy zvolili raději soft variantu s výhledem na Tsingy a dobře udělali. Zpočátku cesta vedla pralesem, kde jsme viděli lemury bílé a také noční lemury odpočívající ve stromech. Dále začala stezka stoupat vzhůru po velké skále z vápence. Až zde jsem pochopil, proč jsme dole na parkovišti vyfasovali úvazy. Skály jsou ostré jak žiletky, chodník úzký a mnohdy dost vratký. Nikdy jsem po feratách nešel, až nyní poprvé. Stezku doplňovaly žebříky a lana. Bez nich bychom se nahoru, na vyhlídku, nedostali. Zde každému návštěvníkovi spadne čelist z těch úžasných skal rozprostírajících se okolo. Dále se pokračuje strmými a úzkými chodníky, průlezy mezi skálami a takovou třešničkou je visutý most, spojující dvě sousední skály. V místě nazvaném Katedrála jsme se zastavili na odpočinek. Tričko propocené, nohy třesoucí se, člověk celý zaprášený. Odsud nás ještě čekalo několik průlezů skálami, po kolenou, úzkou průrvou apod. až jsme se dostali zpět na pralesní stezku. Zde se nám podařilo opět potkat rodinku lemurů a na závěr ještěrku se zvláštním českým názvem – trnorep.
Z parku jsme se vrátili dneska brzo, už kolem druhé hodiny, tak mohli členové výpravy odpočívat u bazénu a sbírat síly na zítřejší další putování.

 

FOTOGALERIE

 

 

úterý 24. září 2024:
Bokopaka - Morondava

Opouštíme ubytování nedaleko Tsingy a po krátkém přejezdu do vesnice se nalodíme na čluny vydlabané z jednoho kusu dřeva. Pro cizince mají čluny svázané po dvou, aby vyrovnali naši váhu. Čekala nás plavba soutěskou Manambolo včetně pozorování místního života, přírody, ptactva a okolních políček. V řece prý žijí i krokodýli, kteří jsou příbuzní s krokodýlem nilským. Žádného jsme však neviděli. Udělali jsme zastávku na písečném břehu, odkud jsme se vydali dále do hloubi vápencové skály, do krasové jeskyně. Tato nám připravila krásný pohled na obrovské krasové útvary, zde volně přístupné. Na konci jeskyně se ještě plazil stromový hroznýš. Prý se do jeskyně vypravil lovit žáby. Okolní jeskyně jsou pro malgaše posvátné, v mnoha najdete hrobky dávného kmene Vazimbů.
Z lodí jsme se přesunuli zpět na silnici a čekala nás dlouhá, ale malebná cesta, včetně jednoho přejezdu přes řeku a několik zastávek v malých. Na místě, kde jsme se plavili přes řeku velkým přívozem došlo dneska k nehodě. Jeden z místních mikrobusů se netrefil a skončil utopený v řece. Nejdříve nám fotku z facebooku ukazoval Lucien, místní průvodce, a poté jsme auto viděli zapíchlé z půlky do řeky na vlastní oči. Touto nehodou ovšem zablokoval místo nalodění/vylodění. Naštěstí jich zde mají několik.
Cesta nás zavedla opět do slavné aleje baobabů, mezi majestátné stromy, které nabízejí úchvatný pohled při západu slunce. Udělali jsme ještě malou zajížďku k zamilovanému baobabu, jiném než prve. Zde se jedná skutečně o jeden strom zamotaný do sebe, stáří se prý odhaduje na 800 let. Zbytek večera jsme strávili čekáním na západ slunce nad alejí. Je to krásný zážitek, který nám ale pokazil jeden Ital. Asi generál místní oblasti, protože neustále vyhazoval lidi, kteří stáli kousek v jeho záběru. Kdyby popošel o metr, tak by nemusel nic řešit. Nakonec se konflikt vystupňoval tím, že jsem ho pozval ke společnému focení se skupinou a zde už začal být útočný … možná to byla předzvěst toho, co nás mělo ještě potkat.
Původně jsme měli spát v hotelu Kimoni Resort. Když jsme sem však přijeli, byla všude tma. Prý měli momentální výpadek elektřiny, ale že vše funguje ze solárů. OK, potemnělý hotel, přibržděný personál. Ubytovali jsme se, ale jaké bylo překvapení, když v pokojích ani netekla voda. To už bylo hodně. Ve smluvený čas jsme se dostavili na večeři, všude ticho, žádná známka přípravy večeře. Mezi tím ještě několikrát proud celkově vypadnul. To byla poslední kapka. Když jsem se zeptal recepční, jestli vůbec vařili večeři, tak hleděla a pak z ní vypadlo, že ne. Naštěstí se nám podařilo najít jiný hotel ve městě, to ale znamenalo se sbalit a přestěhovat. Nikomu z členů výpravy to naštěstí nevadilo, ani to, že jsme večeřeli až po 22. hodině. Nový hotel, Baobab Caffé, byl zcela jiná liga. Jedinečná obsluha, krásné pokoje, elektřina a teplá voda.

 

FOTOGALERIE
 


středa 25. září 2024:
Morondava - Antsirabe

Z hotelu Baobab Caffe se nikomu nechtělo. Snídani na břehu kanálu si všichni vychutnávali značně dlouho. Ale vůbec jsem se nedivil. I já bych zde zůstal klidně ještě jeden den. Bohužel to nešlo. Itinerář říkal něco jiného a dnes nás čekal nejdelší přejezd, už poslední. Z Morondavy jsme vyrazili na dlouhou a malebnou cestu mezi kopce, které připomínaly skotskou vysočinu. Vše dokreslovaly domorodé vesnice, jednoduché domy malgašů a několik zastávek. Nejzajímavější byla asi u řeky, kde místní obyvatelé získávají zlato rozbíjením žulových kamenů, drtí je dřevěnou tyčí s kovovým koncem a prášek poté promývají v klasické zlatokopecké pánvi. Věnují se tomuto způsobu získávání obživy celé rodiny a celé vesnice. Někdy si vydělají třeba 3 USD za den a někdy 7.
Příjezd do Antsirabe mi přišel, že se neustále prodlužuje, i když řidič jel na místní rozbité silnici jako drak. Zadek mě bolel, nevěděl jsem si jak si sednout. Tak příjezd do hotelu bylo jako darem z nebes! Naštěstí tentokrát bez problémů. Navíc venku nebylo žádné horko, místní nasadili bundy a také někteří ze členů výpravy. Já si v pokoji pustil radiátor a hned tam bylo příjemněji.

 

FOTOGALERIE

 

 

čtvrtek 26. září 2024:
Antsirabe - Ranomafana

Po celodenním včerejším putování každý z členů výpravy ocenil, že nemusíme odjíždět brzo a také, že strávíme méně času v autobuse.
Po snídani jsme vyrazili na poznávání Antsirabe. Venku před hotelem nás už čekaly místní kolo-rikši, chladivé ráno a sluníčko. A samozřejmě desítky prodejců, jež nás pronásledovali celou cestu. Nasedli jsme a vyrazili poznávat toto zajímavé městečko. První zastávka byla nádraží. Bohužel vlaky na Madagaskaru moc lidi nepřepravují. Kvalita a rychlost tratí je mizerná. Proto i sem do Antsirabe jezdí osobní vlak tak jednou či dvakrát za měsíc. Nádraží pochází z počátku 20. století, ostatně jako všechny koloniální budovy ve městě. Bohužel podle toho i vypadá. Je to škoda, dalo by se z toho tolik vytěžit, třeba jako turistický vlak apod. Obrovské parkoviště s Památníkem nezávislosti právě připravovali na velkou petangovou soutěž. Všude byly nataženy provázky a pomalu sem naváželi písek.
Na jedné straně Avenue nezávislosti je nádraží a na druhé straně Termal Hotel pocházející ze stejného období jako nádražní budova. V době rozkvětu to zdě muselo mít své kouzlo. Má i dnes, ale zase jiné. Na avenue je i Památník 18ti kmenů, na památku všech kmenů na Madagaskaru, pošta, koloniální budovy a celá ulice je lemovaná javory. Na konci stojí už zmíněný Termal Hotel, který stojí na teplém prameni a evropané se sem sjížděli léčit. Krásná budova pomalu chátrá, nyní je ve vlastnictví státu. Je koloniální stejně jako infrastruktura, vybavení a i servis …
Prohlídka města končila na tržišti, má tři sekce – ovoce a zelenina, průmyslové zboží a jídelní. Prostřední jsme nenavštívili, ale ty zbylé dvě byl opět plnotučný zážitek! Já osobně mám návštěvu tržišť velmi v oblibě.
Antsirabe založili v roce 1841 norští misionáři, vybrali si je pro své klima a rychle se stalo centrem, kam se sjížděli Evropané. Místní chtěli turistům nabídnout něco zajímavé, není zde žádný národní park, žádné moře, tak začali zpracovávat rohy ze zebu, polodrahokamy z okolních kopců, vyrábět miniatury z plechu a vyšívat. Vše toto jsme zde i my navštívili a ocenili pečlivost a přesnost práce.
Vyrazili jsme z města přes vysočinu, krajem kmene Barů, kteří patří mezi nejpracovitější obyvatele. Změnil se opět styl architektury domů, jsou úzké a vysoké, z červené hlíny, vesničky rozmístěné po okolních svazích a vždy se vstupními dveřmi mířícími na západ, aby jim tam nefoukalo a měli tam polední slunce.
V Ambositře jsme navštívili ještě místní dílnu, kde vyřezávali ze dřeva různé předměty nebo se věnovali intarzii. Cestou ještě členy výpravy zaujaly destilační přístroje na svazích vesniček. Tyto neslouží pro destilaci rumu, ale esenciálních olejů. Tyto se zde vyrábí z eukalyptu, citronové trávy a další bylinek.
Po příjezdu do Ranomafany, už za tmy, jsme se nedříve vydali večerní návštěvu. Zde, na východním pobřeží, je to deštný prales, namísto suchého v Kirindy. Při procházce se nezachází do pralesa, ale ze silnice se hledají místní živočichové. Viděli jsme makiho trpasličího, nejmenší z lemurů a několik chameleonů, úplně maličké, jak dva tři centimetry až po větší.
Dneska spíme na břehu řeky Ranomafany, která zde krásně šumí …. Mnohdy mám pocit, jako by venku pršelo.

 

FOTOGALERIE
 


pátek 27. září 2024:
Ranomafana - Ambalavao

Probudilo mne šumění řeky a švitoření dětí na protějším břehu, které postupně brodily řeku, aby se mohly dostat do školy. Mimo školáky taky byli i takoví, kteří k hotelu přicházeli jen somrovat od cizinců bonbony, vodu nebo jen prázdné láhve od vody. Zajímavý zážitek byl také projít se kousek po vesnici, zažít trochu ranního ruchu….
Po snídani jsme se vydali do deštného pralesa Ranomafana. Prováděli nás stejní domorodci jako včera, navíc se k nim přidali dva stopaři. Ranomafana je národním parkem od roku 1986 a vznikl trochu násilně. Vědci se snažili vystěhovat z pralesa místní domorodce/zemědělce, kteří prales likvidovali. Ti nechápali, proč by se měli vzdát svého území, kde žili po generace. Pak došlo ke kompromisu, zůstala jim část pralesa a také se pomalu přemístili z kopců do vesnice a začali se věnovat turismu.
Stezka neměla být náročná … no ve finále už byli všichni rádi, že je za námi. Vede po upraveném chodníku, ale rozumějte někde kameny, někde chodníček, někde zpevněno větvičkami. Jedná se o deštný prales východního Madagaskaru, hustý, neprostupný, zelený, stromy plné listí. Ne jako v Kirindy, kde bylo krásně vidět. Zde jsme objevili pár lemurů hnědých, lemura sifaku (tančícího lemura), nějaké ptáky a pak také top pralesa, lemura bambusového. Jedná se o jediného tvora, který může pojídat místní bambus obsahující kyanid. Když se přiotráví, tak to neutralizuje pojídáním hlíny. S částí skupiny jsme se ještě vydali neprostupnější džunglí za dalšími lemury, to už byla hardcore cesta mimo stezku, extrémně náročná. Celá trasa byla zakončena na vyhlídce nad pralesem odkud jsme se vrátili přes most a řeku zpět na parkoviště.
Po vyjetí na hlavní silnici jsme objevili rodinku lemurů hnědých relaxujících ve větvích hned vedle cesty. A my se tam plahočíme 4 hodiny džunglí … O kousek dál byla poslední zastávka v této oblasti, krásný a mohutný vodopád.
Během cesty jsme udělali zastávku ve městě Fianarantsoa a prohlídli si nádraží, vlak zde jezdí 2x týdně. Nyní ale prý mají pokaženou lokomotivu, tak nikdo neví, kdy pojede. Dále Avenue Nezávislosti a staré město "Tanana Ambony", které vypadá jako dvojče Antananariva a domy jsou zde pomalovány stejnými barvami jako v roce 1912 - oranžově. Město je známé jako intelektuální centrum a žije zde kmen Bara. Rovněž je zde snad největší koncentrace kostelů. Ve starém městě jich je mimo krásnou katedrálu dalších 7. Na velmi malém území.
Cesta dále pokračovala na jih, do Ambalavao. Nejdříve jsme navštívili dílnu, kde se zpracovávají kokony bource morušového. Jak divokého, který žije na stromech tapioka, tak šlechtěného z Japonska. Přijeli jsme sem docela pozdě a vypadalo, že je již zavřeno. Naštěstí náš průvodce ještě sehnal místní, aby nám proces ukázali. Poslední zastávka před ubytováním byla v dílně na výrobu papíru z kůry stromů.

 

FOTOGALERIE
 


sobota 28. září 2024:
Ambalavao - Ranohira

Když se ráno probudíme, tak je to vždy překvapení. Přijíždíme za tmy a ráno nás ohromují překrásná panoramata, stejně jako tady. Bum, vyšlo slunce a kolem nás jsou krásné žulové skály, které dále dokreslují cestu na jih, respektive nejdříve do komunitní rezervace Anja. Rezervace byla vytvořenou na ochranu lemurů Katta. Mají ji na starosti okolní vesnice, celkem 11 a i průvodci pocházejí z těchto vesnic. Lemuři jsou zde zvyklí na lidi, víceméně je doprovázejí při prohlídce. Těžko říct, jestli se lemuři přijdou podívat na lidi nebo lidi na lemury. Možná je to vzájemná symbióza. Ve srovnání s včerejším deštným pralesem toto bylo naprosto fantastické. Část členů výpravy šla se mnou se podívat na jeskyně na úpatí kopce, kde lemuři nocují a také kde se v minulosti ukrývali Barové, aby nebyli odvlečeni do otroctví.
Po prohlídce jsme obhlídli čínské auto Maximus, zhodnotili kvalitu zpracování a vydali se na cestu do Ranohiry. Za vesnicí Voatavo jsme projeli kolem obrovské žulové kopule zvané Sacred Bonnet de l'Evêque (Biskupská mitra). Naprosto úchvatná žulová skála, dominanta místního kraje. Je to takový předěl mezi jihem a západem ostrova. První místo, odkud se dala vyfotit bylo plné somrajících dětí, tak jsme jeli dále. Na druhém, nebylo široko daleko nikoho, jen v dálce nějaké domorodkyně. Jak zmerčily, že zde zastavil minibus s cizinci, tak metly jak zběsilé, jen aby nás stihly.
Později odpoledne jsme vystoupali na největší náhorní planinu na ostrově, rozloha je větší jak celá Česká republika, a pomalu se blížili k našemu dnešnímu cíli, národnímu parku Isalo. Park se rozkládá na pravé straně silnice a naopak na druhé straně jsou veřejné pozemky nebo také hotely, stejně jako náš.
V pozdním odpoledni nás čekal ještě krásný západ slunce z místní vyhlídky, se sklenkou dobrého vína v ruce. To bylo velmi příjemné zakončení dne uprostřed pískovcových skal. Dneska je velký rozdíl v tom, že do hotelu nepřijíždíme za tmy, ale že si můžeme krásně vychutnat okolí. Toto mi trošku připomíná Namibii, kde jsme podobně strávili večer. Jen parta byla trošku pohyblivější než ta současná.

 

FOTOGALERIE
 


neděle 29. září 2024:
NP Isalo

V plánu dneska byla návštěva národního parku Isalo. Je odlišný od těch ostatních, co jsme navštívili. Tam jsme obdivovali spíše prales, suchý nebo deštný, živé stromy, lemury, přírodu. Místní národní park je neživý, plný překrásných kamenných formací, starých či novějších hrobů kmene Bara a velmi, velmi horký. Jelikož část členů výpravy na tom není se silami moc dobře, bylo na výběr několik alternativ tras. První část, byla společná, krátké stoupání, přes planinu k vyhlídce do okolí. Odsud se mohla část skupiny vrátit a kdo šel dále, přidali jsme na tempu. Vše zde připomíná zmenšeninu Grand Canyonu nebo opět se dostávám k Namibii, Fish Canyonu. Naprosto famózní. Trasu parkem dokreslují tapie, stromy na kterých žijí divoce bourci morušoví, keře se strašilkami nebo zvláštní sukulenty, jako malé baobaby, pachypodium. Stezka vede kolem jednoho bývalého hrobu Barů, který byl vykraden, a proto je rakev trvalého hrobu vytažena z jeskyně ven. Barové mají tzv. dočasné hroby a trvalé. Dočasný hrob znamená, že je zde dotyčný uložen, po cca 2-3 roky, hrob je v níže položené jeskyni. Po této době ho příbuzní exhumují, očistí kosti, pomažou je tukem ze zebu a poté uloží do menší rakve a vynesou do výše umístěné jeskyně ve skalách, odkud jako vážený předek bude zhlížet na své potomky.
Pokračujeme dále, k první oáze s možností koupání se v blankytné a chladivé vodě, kterou část výpravy využila. Já si zde pouze svlažil nohy. Ale bylo to fantastické narazit uprostřed vyprahlé planiny na něco takového.
Po ochlazení nás čekaly 4 km cesty. Nejdříve přes otevřenou planinu s minimem stromů, jen s travinami. Poté se začaly před námi opět objevovat tapie, v jejichž stínu se dalo chvíli relaxovat. Teplota postupně stoupala, až se mi z toho v baťohu rozpustila pomáda na rty. Jedna členka výpravy se necítila moc dobře, tak se trošku cesta zpomalila. Na otevřené planině nebylo stejně co fotit, to až jsme se přiblížili k sestupu do kempoviště. To bylo dosti náročné, kamenné schody, nestejně velké, rozžhavené kameny, horko. Myslím, že každý ze členů výpravy odpočítával metry do cíle.
Na jednom místě jsme míjeli kolabující turistku, doufal jsem, že něco podobného se nestane i u nás. K této turistce šel vzhůru místní průvodce a nesl vodu. Bohužel jedna členka výpravy se mu vyhýbala a špatně šlápla. Výsledkem byl podvrtnutý kotník … 200 metrů od cíle. A chvíli před tím jsem zvažoval, kdo se půjde podívat k Modrému a Zelenému jezeru ležícímu cca 2 km od kempoviště. Místní průvodce dotyčnou snesl na zádech dolů, obhlídl situaci. Kotník sice značně natekl, ale dalo se hýbat nohou a neobjevila se modřina. To bylo dobré znamení, že není zlomený.
V kempovišti nás čekal oběd a odpočinek, po kterém se už ovšem nikomu nechtělo šlapat dva kilometry kaňonem řeky k dalším jezírkům. Proto raději využili 200 metrů vzdálené menší koupaliště. Během oběda nás navštívil lemur kata s mládětem, který somroval ovoce.
Po návratu z koupání začal složitý přesun výše zmíněné členky výpravy na parkoviště. Cesta, dlouhá asi 1 km, nebyla nijak jednoduchá. Občas vedla po rovině, občas přes kameny, občas přes kamenné schody. V některých místech paní průvodci nesli oba dva, v některých ji nesl místní průvodce na zádech. Naštěstí jsme zdárně dorazili na parkoviště, přeložili dotyčnou do autobusu a mohli vyrazit zpět. Teda ráno průvodce sliboval návštěvu supermarketu, to jsme se domluvili, že to nebudeme připomínat, ale členové výpravy si na to vzpomněli. A tak jsme ještě zavítali tam. Takový maličký obchůdek, nyní bez elektřiny, s omezenou nabídkou. Členové výpravy asi čekali Carrefour podobný jako v Antsirabe.

 

FOTOGALERIE
 


pondělí 30. září 2024:
Ranohira - Ifaty

Naše cesta už jde pomalu do finále, směrem ke krátkému relaxu u moře. Opustíme Isalo Rock Lodge, krásné kamenné formace a pomalu (skutečně) se vydáváme dále na jihozápad ostrova. Kousek od hotelu se ještě zastavujeme v NP Isalo a fotíme si skálu, která je na 1 000 ariari bankovce, říkají jí Královna Madagaskaru. Na bankovce tato skála vypadá obří, ve skutečnosti je to malá skalka.
Vyjíždíme z národního parku a krajina se pomalu stává sušší a sušší. Jediným bohatstvím na dnešní trase je těžba safírů. Nyní už upadající, největší boom zažívala v letech 2007 – 2012, kdy každý mohl po dvou třech dnech najít safír. Tehdy bohužel místní obyvatelé neznali přesnou cenu kamenů a prodávali je za cenu zlata. Když se cena zvedla, tak těžba postupně začala klesat. Při našem přejezdu jsme projeli
městem Ilakaka, které je věhlasné svým safírovým průmyslem, známým jako madagaskarský farwest. Z dob rozkvětu tu zůstaly pozůstatky barů, hotelů, diskoték a také spousta aut, které už dosloužily a místní nemaj na opravy. Tak fungují jako malé taxi bruce – hromadné taxíky, v osobáku jede 10-12 lidí, narvaný kufr. Místní se stále snaží hledat safíry, ale procento úspěšnosti už je daleko nižší než před 10ti lety. Z dob těžebního boomu tu zůstal alkohol, drogy a prostitituce. Také loupeže, kdy velmi často dochází k přepadávání aut mimo město po setmění.
Cestou jsme míjeli množství nádherných barevných hrobek kmenů Mahafaly, Masikoro a Antandroy. Tyto kmeny nedbají na svá obydlí, ale veškeré peníze a úsilí věnují stavbě honosných hrobek. V domě člověk žije 70 let, ale v hrobce už napořád, tak si zaslouží honosné sídlo.
Kousek před hlavním městem oblasti, Tuliara, jsme se zastavili ve vesnici, aby členové výpravy mohli předat místním nějaký proviant, který nasbírali. Bylo to dojemné, jak se vesničani seběhli. Místní kápo je pořádal, aby se o věci neporvali. Na poděkování nám zazpívali děti písničku. Já potom ani nemohl mluvit do mikrofonu. Poslal bych sem každého, kdo si ztěžuje, jak se má doma dobře … nejhorší na tom je, že my to nevytrhneme a nejhorší je uvažování místních lidí. Žijí dneškem, vůbec nepřemýšlí nad budoucností …
Po obědě jsme pokračovali dále na Ifaty a navštívili rezervaci Reniala. Díky svému baobabovému lesu je to jedno z nejlepších míst k poznávání živočišné říše, jež tvoří v podstatě endemické druhy ptáků, želvy a plazi.

 

FOTOGALERIE
 


úterý 1. října 2024:
Ifaty

Dnešek byl vytouženým dnem pro všechny – volno, žádný autobus, žádné stěhování, jen klid a moře. Musel jsem při tom ale myslet na řidiče, který včera večer odjel zpět do Tana a cesta mu trvá 2,5 dne. Nám to bude zítra trvat 1,5 hod letadlem. Naštěstí nám posunuli odlet o dvě hodiny, tak nemusíme brzo vstávat.

 

FOTOGALERIE
 


středa 2. října 2024:
Ifaty - Toliara - Antananarivo

Po snídani naložíme kufry, nasedneme do minivanů a vyrážíme na místní letiště v Toliara. Cesta trvala něco málo přes hodinu, včetně objížďky ve městě, kde se zasekl náklaďák. Vjeli jsme totiž do ranního ruchu – auta, chodci, rikšy, jedna velká směsice chaosu. Odbavení na letišti je rychlé. I letadlo přiletělo na čas, tedy dříve a i my odlétáme o 20 minut dříve. Místní občerstvení zavírá, stejně tak jako suvenýry. Žádný další let tu už dneska není.
Hlavní město nás opět přivítalo chladnějším vzduchem, jsme na vysočině, ve výšce 1500 metrů nad mořem, tak je tu příjemně. Podobně jako v Toliaře, tak i zde vládl čilý ruch, asi celodenní. Průvodce neočekával tak zacpané silnice. Dneska prý děti nejdou odpoledne do školy, ale i přesto jsme popojížděli krokem než jsme se dostali na odbočku severně od města, vedoucí ke Královskému paláci Ambohimanga nacházejícím se asi 20 km od centra města. I když jsme v hlavním městě, tak se člověku zdá, že je pořád na vesnici. Od hlavního města máte jiné očekávání. Cestou jsme koukali na každodenní život hlavního města a vše opět dokreslovaly rýžová pole.
Královský palác leží na „Modrém“ posvátném kopci je jedním z dvanácti posvátných vrcholků v okolí Antananariva a je zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Jeho bývalý Královský palác ukrývá předměty, jež vyprávějí příběh dynastie Merina. Místní budovy jsou příkladem architektury z období monarchie, uspořádání míst má svůj význam a zvyky se stále dodržují. Návštěvníkům se odsud naskýtá výhled hlavní město a ostatní posvátné kopce nabité historií. Na jedné straně byl krásný výhled na město a na straně druhé zakouřené kopce od místních požárů, kdy domorodci vypalují trávu, aby měli čerstvou pastvu pro svá zebu stáda. Když jsme přistávali na letišti, tak i část jeho plochy byla spálená.
Z Královského paláce jsme se vypravili už do hotelu. Dneska máme historický hotel poblíž Prezidentského paláce, hotel Louvre. Tento sídlí v budově postavené v roce 1930 projekční kanceláří Gustava Eiffela.

 

FOTOGALERIE
 

 

čtvrtek – pátek 3. – 4. října 2024:
Antananarivo – Istanbul - Praha

Čtvrteční dopoledne jsem nechal volné, k odpočinku před dlouhým letem. Původně v programu bylo, že můžeme vyrazit do města, poznávat jeho zajímavosti. Vzhledem k silné dopravě by toto byl holý nesmysl. Než bychom někam dojeli, tak bychom mohli jet na letiště. Proto nechávám členy výpravy odpočívat před dlouhým letem domů.


 

 

Nyní můžete nově pro hledání fotografií a cestopisů ze všech koutů světa použít výběr z mapy. Stačí jednoduše kliknout na místo, které Vás zajímá a přenést se do jiného města, jiného státu, na jiný kontinent ...

 

Daniel Linnert
 

daneczek75@gmail.com

 

 

Počet letů: 429

Počet zemí: 109

 

 

Profile for Daniel_Linnert