TOPlist

 

FILIPÍNY

18. - 31. 3. 2023

 

 

 

 

 


 

sobota - neděle 18. - 19. března 2023:
Praha - Dubaj - Manila

Cesta na Filipíny patří těm k těm z doby před … rozuměj …covidem. A také trvalo několik let, než se podařilo celou akci zeživotaschopnit a nohou stoupnout na půdu 103. navštívené země. Na tento okamžik jsem se stejně, jako ostatní členové skupiny těšil. Jednak samozřejmě z důvodu poznání nových částí světa a také že se jedná o jihovýchodní Asii, která mi tak nějak přirostla k srdci. Tak čtěte, koukejte …

Filipíny se rozkládají se na 7641 ostrovech v západním Tichém oceánu. Název Filipíny pochází z roku 1543, kdy španělský mořeplavec a objevitel Ruy Lopez de Villalobos pojmenoval dva objevené ostrovy (Samar a Leyte) Ostrovy Filipovými (Las Islas Filipinas), na počest španělského krále Filipa II. Časem se tento název přenesl na celé souostroví. Užívali ho během své nadvlády i Američané.

Manila je bránou na Filipíny a historickým centrem vlády a průmyslu. Město je nádhernou směsicí historie a moderna - od starověkých španělských kostelů po zářící výškové budovy, malebné pouliční stánky a moderní nákupní centra, historická místa až po živé kluby a bary. Původní město Manila se jmenovalo Intramuros a bylo postaveno Španěly v roce 1571. Historie se odráží ve zdech tohoto komplexu pevnosti a prohlídka památky umožní návštěvníkům hlubší pochopení bohatého dědictví Manily.

 

FOTOGALERIE

 


pondělí 20. března 2023:
Manila - Puerto Princessa (Palawan)
Manila je bránou na Filipíny a historickým centrem vlády a průmyslu. Město je nádhernou směsicí historie a moderna - od starověkých španělských kostelů po zářící výškové budovy, malebné pouliční stánky a moderní nákupní centra, historická místa až po živé kluby a bary. Původní město Manila se jmenovalo Intramuros a bylo postaveno Španěly v roce 1571. Historie se odráží ve zdech tohoto komplexu pevnosti a prohlídka památky umožní návštěvníkům hlubší pochopení bohatého dědictví Manily.

Bylo fajn, že jsme na Filipíny nepřiletěli v pozdních nočních hodinách a hned následně neorganizovali prohlídku města nebo nějaký program, jak to často bývá. Člověk, když se dostane do postele ve dvě ráno a pak musí hned vstávat, tak se cítí jako by ho přejel parní válec. Zde bylo dost času na odpočinek.

Po snídani jsem se šel podívat do uliček kolem hotelu. Nejdříve na Manila Baywalk, což je oplocená hlídaná promenáda kolem moře. U vstupu stojí stráže. Ale to je běžná praxe zde všude na Filipínách. Promenáda zní honosně. Byla to vlastně kamínková pláž, koupat by se tam určitě nikdo nekoupal. Cestou zpět jsem zabrousil na vedlejší jakoby parkoviště, byl tam docela mumraj, tak jsem byl zvědavý, co se děje. I když je má výška 1,85 m (tedy nikterak odlišná), byl jsem mezi místními jako obr. Až později jsem se dozvěděl, že zde místní čekají na vstup na americkou ambasádu, kde žádání o víza do USA.

Pro návrat do hotelu jsem vybral bezpečnější trasu, přes most nad silnicí. Když jsem šel na „pláž“, tak mne čekalo překročení několikaproudé silnice. I když zde byl přechod, místní nemají snahu vás pustit či zastavit … prostě rychlý nebo mrtvý.

Při prohlídce Manily jsme několikrát projeli přes a kolem Rizal parku, pojmenovaném podle národního hrdiny Dr. Rizala, který organizoval odboj proti Španělům a byl za to popraven. Určitě každý z členů výpravy se těšil na staré město - Intramuros, které je jakoby kopií španělského města. Nebo prostě typické španělské koloniální historické centrum. Zde je lepší se pohybovat pěšky, moc velké vzdálenosti anebo na kole. Ale ne na ledajakém kole, přímo na bambusovém - bambike. Na kola jsme nasedli v půjčovně vedle kostela San Augustin. Trošku jsem se bál provozu ve starém městě. Naštěstí to dopadlo dobře, nikoho nic nepřejelo, nikdo nespadl a cca hodinovou projížďku podél hradeb s několika zastávkami jsme si užili. Průvodce byl zapálený antiamerikanista a antizápadní. Centrem světa jsou dle něj Filipíny, veškeré bohatství pochází z Filipín, veškeré zlato je také odsud apod. Tak to byla mnohdy spíše úsměvná rozprava. Nu což, to také ale k poznávání země patří.

Po obědě jsme se vrátili zpět ke kostelu San Agostino a věnovali se prohlídce. Nejen samotného kostela, ale i rozsáhlého přilehlého muzea v areálu kláštera. Exponáty zde vystavené popisují španělskou kolonizaci, trasy, historii. Následně zde můžete shlédnout rozsáhlé sbírky náboženských předmětů, knih apod. Člověk by zde mohl strávit půl dne. Nejzajímavější bylo ale se dostat na kúr, k varhanám a vidět kostel z ptačí perspektivy. Kostel také patří mezi málo budov z historického centra, které nebyly vybombardované během boje s Japonci v roce 1944.

Teplota ve městě stoupala a nás ještě čekala návštěva pevnosti Fort Santiago u řeky Pasig. Právě tam strávil filipínský národní hrdina Dr. Jose Rizal své poslední dny a napsal své slavné „Moje poslední rozloučení“, než byl popraven. Pevnost je komplex více či méně zachovaných budov, také byl areál bombardován a místo ponecháno jako memento dalším generacím. Zajímavá je prohlídka sklepení, bohužel s temnou historií. Bylo zde utopeno Japonci několik desítek amerických zajatců. Návštěvníkova roztřesená mysl se trošku uklidní při pohledu na řeku Pasig a na novou Manilu s mrakodrapy v pozadí.

Teď už ale vzhůru na letiště a šup na Palawan, vzdálený cca hodinu letu. Na Filipínách ještě řeší covid, takže je nutno se prokázat dokladem o očkování, pokud není musí se na test a v letadle oficiální musí být roušky. To jsem moc nedával, ale i když jsem si roušku sundal, nikdo nic neřešil Filipínci všeobecně roušky neustále nosí, a to i venku. Nedokážu si představit v tom dýchat v 35 stupních, uf. Ale je to každého volba.

 

FOTOGALERIEúterý 21. března 2023:
Puerto Princessa - Palawan Wildlife Rescue Center - Bakers Hill - Mitra´s Ranch - Plaza Cuartel - Iwahig - Binuatan Weaving Creation
Puerto Princesa je hlavní město ostrova Palawan, který má délku 450 km a šířku 40 km Rozkládá se tak uprostře a díky své poloze je ideální pro podnikání výletů do okolí. Žije zde asi 300 000, tedy desetina než v Manile. Kolem se rozkládají deštné pralesy a pláže s bílým pískem. Dnes nás čekalo seznámení s hlavními kulturními památkami a významnými památkami v Puerto Princesa City a jeho okolí.

Na Palawanu se jezdí minivany, nejsou zde pro turisty autobusy, což mi trochu komplikuje situaci, nemám všechny členy výpravy pospolu a hůře se dělá výklad. Ale i to je zvládnutelné. Cestou na první zastávku jsme ještě zastavili v obchodě na vodu a já si potřeboval koupit náplasti na odřený prst. No lékárna neměli náplasti. Asi velká spotřeba. Naštěstí mi nějaké stále zbývaly.

První zastávka, po cca 30 min jízdy městem i okolím, záchranné a konzervační středisko Palawan Wildlife Rescue Center. Toto centrum, dříve známé jako Ústav pro chov krokodýlů, se nachází středisko pro krokodýly, zařízení s veterinární péčí specializující se na nemocné a zraněné krokodýly a mini-zoo s různými druhy endemickými pro Palawan. Mají zde velké krokodýli, kteří byli odchyceni v divočině, jelikož napadli zvířata nebo člověka. Tito zde dožívají. Zároveň je zde k vidění líheň krokodýlů a velké množství mláďat. Člověku je ale smutno, v jakých podmínkách zvířata žijí. Nic moc … Setkat se zde můžete s krokodýlem sladkovodním i mořským. Sladkovodní je tečkovaný, naproti tomu mořský má na zádech jakoby kříž a je tmavší. Na závěr prohlídky se někteří členové s malým krokodýlem vyfotili a mohli jsme pokračovat na Bakers Hill.

Bakers Hill, areál na kopečku nad městem, řekl bych takový malý Disneyland. Park je plný různých soch v životní velikosti a má dobře udržovanou zahradou. V místní pekárně u vstupu doporučuji koupit vynikající domácí koláčky. Areál patří rodina Mitra, což je místní VIP rodina. Nedaleko odsud mají ještě Mitra´s Ranch, který stojí rovněž za návštěvu. Z terasy ranče je krásný výhled na Honda Bay, který nás čeká zítra.

Míst v hlavním městě je spousta, všechna nestíháme. Ale určitě nelze historickou katedrálu Neposkvrněného početí. Na nedalekém náměstí Plaza Cuartel, kde japonští vojáci na konci okupace upálili 150 amerických vězňů si vzpomeneme na druhou světovou válku. Dále následovala krátká zastávka v parku Mendoza, což není zase až tak úplně park, ale spíše s náměstí s bývalou radnicí, nyní muzeem na jedné straně a správní budovou národního parku Puerto Princessa Underground River na straně druhé. Místo je pojmenované po válečném hrdinovi Palawanu, který vedl odboj proti Japoncům. Dříve zde býval americký hřbitov, kde byli pohřbeni bílí na jedné straně a černí na straně druhé.

Předposledním místem prohlídky byla jedinečná káznice - farma Iwahig, kde vězni nestráženi vedou farmu a ručně vyrábějí dřevěné suvenýry. Jsou zde rozděleni do kategorií - do dvou let, 2-20 let a nováčci či VIP vězni, kteří jsou ve nejstřeženější části. Předchozí dvě kategorie se mohou po věznici volně pohybovat, pracovat a dokonce zde mít i své rodiny. První kategorie nosí hnědá trička, druhá modrá a nejstřeženější černá. Během mých cest po světě jsem podobné místo ještě nenavštívil. Vězni návštěvníkům dělají uvítací tanec a pak prodávají suvenýry, ze kterých financují i své náklady. Vždy jsem říkal, že je lepší, když člověk může pracovat nebo něco dělat.

Cestou zpět do hotelu jsme se zastavili ještě v Binuatan Weaving Creation, kde si členové výpravy mohli utkat svou prostírku z trávy nebo si pořídit ručně vyráběné a tradičně tkané suvenýry jako klobouky, peněženky, tašky a další. Návštěvníky zde tkaní neučí dospělí, ale malé děti a ty to zvládají velmi dobře i s výkladem.

 

FOTOGALERIEstředa 22. března 2023:
Puerto Princessa - Honda Bay
Na dnešní den se asi všichni členové výpravy těšili. Konečně se smočíme v moři, poznáme blankytné vody, život v nich a také se dotkneme bílého písku. Záliv Honda Bay jsme už viděli včera z vyhlídky z ranče Mitra. Dnes zde jsme! Po cca 30 min jízdě z hotelu jsme se zastavili půjčit si boty do vody a výbavu na šnorchlování. Boty jsou nutné, podél ostrovů zde korály a bez bot, jak jsem se také sám přesvědčil, se např. na ostrově Strafish nedalo vůbec dostat z lodi. Ostatní už byly více v pohodě.

Ostrovů v zálivu Honda (ze španělštiny Hluboký) je 16, je to národní park, takže dostupné je jich jen 6, ale turisté jezdí víceméně na 3 jako my. Prvním je už zmíněný Starfish Island, pojmenovaný podle toho, že zde bývaly hvězdice. No, po posledním hurikánu v roce 2019 se přesunuli na ostrov Luli, který je více v zálivu. Ostrov Starfish má i infrastrukturu - záchody, grill bar (zde Vám udělají čerstvou mořskou potvůrku, kterou nabízí v kádi), posezení ve stínu s místním pivem … Já zde zkoušel šnorchlovat. Nějaké rybičky vidět byly, ale nebylo to zas až tak extra.

Po hodince pobytu se přesouváme na další ostrov, Luli. Ten je během vysokého přílivu celý zaplavován mořem (Suluzským) a vidíte z něj jen domky na sloupkách, jakoby se vznášely nad vodou. Zde mimo houpacích sítí, posezení ve stínu s nohama ve vodě není nic. Jen koupačka, ale zase s krásným písečkem.

Posledním ostrovem, kde jsme měli oběd, byl Cowrie. Ten je nejblíže pevnině a s nejrozvinutější infrastrukturou. Koupání zde je také parádní. Já se mimo Starfish Island dneska už nikde nekoupal, jen si užíval krásného výhledu na moře a vanoucího větříku ve stínu. Moc krásné a příjemné …

 

FOTOGALERIEčtvrtek 23. března 2023:
Puerto Princessa - podzemní řeka Sabang - El Nido
Přesouváme se ze středu ostrova Palawan, jeho hlavního města směrem na sever, do hlavního turistického centra El Nido. Nyní do ubytování přímo na pláži, kde si členové výpravy budou užívat moře i ve volných chvilkách.

Musíme vyrazit brzo, čeká nás totiž ještě cca 2 hod cesta do národního parku Puerto Princessa Underground River a plavba po řece Sabang, nebo také řeka Sv. Pavla. Národní park zde vznikl už v 70. letech minulého století, řeka byla roce 1999 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO a v roce 2011 se stala jedním z „nových 7 divů přírody“. Původně byla považována za nejdelší podzemní řeku s jedinečnými vápencovými formacemi. Nyní o tento titul soupeří s podobnou řekou v mexickém Yucatánu. Sabang má 8 km, z čehož jsou turistům zpřístupněny asi 2 km

Ve městečku Sabang jsme přesedli na typické místní lodě, jakoby katamarány, jež nás odvezli na pláž odkud se přejde po překrásné pláži ke vstupu do jeskyně. Návštěvník vyfasuje audioprůvodce a blembák (přilbu), jelikož uvnitř jeskyně jsou skály velmi blízko hlavám návštěvníků. Kapitán každé loďky během projížďky nasvětluje čelovkou a baterkou úchvatné skalní útvary. Taky ve světle čelovky dělá různé tvary ze stínů. Záleží nyní na vaší představivosti, jestli v těchto skalních útvarech vidíte to, co popisuje. Anebo ne … záleží na Vás. Cca hodinová plavba tichem a tmou je nezapomenutelná. Vše dokresluje tichoučké šplouchání vody a kvíkání netopýru prolétající nad hlavami. Občas na Vás kápne voda … nebo netopýří guáno. Když koukáte nahoru, tak se zavřenou pusou, abyste nezhltli netopýří výměšek. Návrat z jeskyně zpět na loďky nám zpestřili otravní makakové, naštěstí nikomu nic nesebrali, jen koukali.

Po obědě v restauraci s krásnou zahradou už následoval 5 hod přejezd do našeho ubytování kousek za El Nido. Byl zpestřený výměnou píchlého kola, které nám prorazil docela velký šroub. Na rozdíl od Kyrgyzstánu se to stalo jen jednou. Další rezervu už jsme neměli.

 

FOTOGALERIEpátek 24. března 2023:
Helicopter Island - Matinloc Island - Secret Beach - Starfish Beach - Hidden Beach
Den strávený na moři s návštěvou výše uvedených míst, koupáním a šnorchlováním. K tomu není moc co dodat, jen se kouknout na fotky. Nejsou nikterak vyfotoshopované, barva vody a písku je reálná. Celému výletu předcházela plavba do města, El Nido, kde bylo potřeba vyřídit povolení k plavbě a půjčit si boty do vody a případně šnorchl s brýlemi. El Nido je místním centrem a název pochází ze španělštiny, znamená Hnízdo. Ptáci, kteří zde hnízdí se jmenují Salangany ostrovní, něco jako vlaštovka a ze svých slin stavějí na vápencových útesech kolem města svá hnízda, která gurmáni považují za delikatesu.

Helicopter Island - stačí se podívat na jeho tvar a už víte, proč se jmenuje Helicopter Island. Někteří turisté nevěří, že tak krásný ostrov může ležet pouhých 20 minut od města. Ostrov nabízí krásnou dlouhou pláž s bílým pískem, křišťálově čistou vodu a mohutné krasové útvary vystupující z hustého tropického pralesa.

Matinloc Island - chrám Matinloc je opuštěné místo ležící na úpatí vzpínajícího se krasového útvaru na západním pobřeží Matinloc Island. Formálně je chrám znám pod jménem Kaple Panny Marie Matinlocké a byl postaven v roce 1982. Místo je kompletně zanedbané, hlavní budova je prázdná.

Secret Beach oddělená od oceánu jakoby klíčovou dírkou a je dostupná pouze vlastními silami - musíte sem proplavat otvorem velkým jako dveře, skrze úzkou štěrbinu ve skalách. Pláž obklopují vápencové útesy, které není možno spatřit z moře.

Star Beach je dalším překrásným místem na šnorchlování, kde se seznámíte s krásami korálových útesů, barevnými rybami, hvězdicemi a ježky.

Hidden Beach je opět obklopena vápencovými skalními útvary a připomíná přírodní, do dálky se táhnoucí bazén, s křišťálově čistou vodou. Klid místa se projevuje pískáním ptáků. Na pláž je třeba opět doplavat.

Byl to krásně strávený den zakončený cestou z přístavu El Nido do hotelu místními tri-cycle, tříkolkovými motorkami. Krásný zážitek, který doplnil už tak super den.

 

FOTOGALERIEsobota 25. března 2023:
Papaya Beach - Entalula Island - Shimizu Island - Secret Lagoon - Big Lagoon
Dneska mělo být volno, odpočinek po týdnu putování, klid. Ale nebyl bych to já, abych něco nevymyslel. Přeci nemůžu členy výpravy nechat, aby se nudili, že? Takže … včera jsme jeli tzv. Island Hopping Tour D. Dneska jsme zvolili Tour A, byť v mírně upravené verzi.

Průvodce jsme si vyžádali stejného, jako včera. Loď byla klasická, úzká s bambusovými trámy po stranách. Nebyla tak prostorná, jako včera, ale zase místní, typická. Na rozdíl od včerejška nebylo možno s touto lodí nasedat z mola. Naštěstí většina členů výpravy poučena ze včera už vyrazila v plavkách přímo z hotelu. Malé namočení nikomu tak nevadilo.

První zastávka, stejně jako včera, vedla do El Nida. Vyřídit povolení k plavbě, půjčit vybavení, nakoupit suroviny na oběd. A poté už můžeme vyrazit na celodenní poznávání dalších krásných míst. První měla být pevninská (rozuměj na ostrově Palawan) pláž Seven Commandos. Rozkládá se přímo přes kopec naproti El Nido. Je ale dneska sobota a ostatní lodě, měly plus minus podobný program a tak bylo nutno improvizovat. Na Seven Commandos nebylo kde zaparkovat loď, proto jsme jeli na vedlejší pláž Papaya Beach, vzdálenou jen pár desítek metrů od Seven Commandos. Maličká, malebná. Už při vysedání z lodi mě cosi štíplo do nohy, nic jsem tam neviděl. Později ostatní členové výpravy přišli s tím, že ve vodě jsou malé medúzky a štípou. Naštěstí nic závažného, jen maličko nepříjemné. Nebylo je ve vodě ani vidět, prý to nejsou medúzy, ale druh planktonu, neškrabat se, jen místo otřít. Zde jsme viděli ve skalách poletovat místního endemického ptáka - zoborožce běloocasého, trošku podobného tukanovi.

Trošku pokousaní pokračujeme dál, na ostrov Entalula, v překladu „babička Enta“, zde je zastávka delší. Koupání, focení a čekání na oběd, který mezitím připravuje naše posádka. Je až úžasné, co dokážou na malém grilu a v polních podmínkách připravit za hostinu. Včera na to měli na lodi jakž takž místo, ale na dnešní bárce jsem to extra obdivoval. Navíc vše jsou čerstvé plody moře, sladké ovoce …

Další místo na trase měla být Big Lagoon (Velká laguna), lodí zde bylo jak blech, tak jsme opět trošku upravili program a jeli nejdříve na šnorchlování k Shimizu Island. Ostrov je pojmenovaný na památku tragicky zesnulého japonského potápěče, jež zahynul při provádění podmořského výzkumu okolí a při tomto společně s dalšími potápěči nalezli tunel pod mořem na vedlejším ostrově. Bohužel Shimizu se nevynořil a později našli jeho těla na pláži ostrova Shimizu. Zastávka byla hlavně na šnorchlování, koupání zde bránil dost silný proud plynoucí mezi dvěma ostrovy.

Otáčíme loď, proplouváme kolem ostrova Miniloc, včera byl Matinloc, na kterém stojí patřičně drahý hotel. O kousek dál je Secret Lagoon, Tajná laguna. Dle počtu lodí moc tajná není … Podobně jako na předchozí zastávce se vysedá z lodi, podél skály se musí proplavat ke vstupu do laguny. Zde čeká dlouhá řada turistů, jelikož vstup je dost náročný - musíte se protáhnout úzkým otvorem ve skále. Na druhé straně se Vám otevře krásná malá laguna, která vznikla asi propadnutím vápencového stropu. Skály, byť jsou černé, vypadající spíše jako vyvřelé, jsou ve skutečnosti sedimentovaný vápenec. Působením mořské vody jsou v podobě, jakou vidíte a navíc s překrásnými tvary a neuvěřitelně ostrými hranami. Jak se do laguny dostanete, tak z ní musíte i vylézt. U vchodu jsou proto místní regulovčíci, jinak bychom tam stáli asi ještě teď.

Poslední míst na trase, jež jsme prve přeskočili, byla Big Lagoon, Velká laguna. Lodí ubylo, ale i tak jich zde bylo stále dost. Zde musejí zájemci o návštěvu přesednout na kajak a dopádlovat do laguny. Pro mnoho členů výpravy toto byla překážka, i když jsme vyfasovali vesty. Někteří se tak rozhodli zůstat na lodi, někteří se vezli a nechali pádlování na místních. Náročná část byla z lodi do uzavřeného kanálu. Na moři to dost houpalo. Pak už byla voda klidná a krásná, proplouvá se jeskyní, kde se trochu hůř manévruje a pak zase klidným kanálem na moře s vlnami a proti vlnám. Ale dali jsme to!

Návrat zpět do hotelu nám zpestřilo zapadající slunce nad okolními skalami a mořem. Krásná podívaná, krásná tečka za krásným dnem!

 

FOTOGALERIE
 


neděle 26. března 2023:
El Nido - Cebu - Tagbilaran - Bohol
Klidné dopoledne před odletem, horko, sluníčko … Uf, to je ale vedro. Po snídani jsem šel prozkoumat ještě okolí hotelu. Mají tady pěknou Forest Trail skrze prales s upozorněním na opice. Žádnou jsem ale neviděl. Asi je také zmohlo to dnešní vedro. Členové výpravy slavili narozeniny v bazéně a mále opili místního průvodce. Na naši slivovici nejsou místní zvyklí, tak ho to řádně rozehřálo.

Před polednem jsme se přesunuli na místní malé letiště, odbavili. Jedna zvláštnost - rentgenovali nám kufry a pokud měl i někdo v kufru lahev, tak otevřít. Jestliže byla otevřená, tak ji musel vyhodit. Naneštěstí zásoby slivovice u některých členů výpravy nebyly vypité. Byl to boj s místním úředníkem, ale přesvědčili jsme je, že se jedná o medicínu na žaludek a zuby. Jen chtěli přelepit víčko páskou. Naštěstí vozím jednu stále v kufru. Ostatní otevřený alkohol musel ale pryč. Ani nás jej nechtěli nechat dopít. Jiný kraj, jiný mrav. To ovšem nebyl jediný dnešní zádrhel. V čekací hale začli chvíli před odletem pobíhat a přesvědčovat cestující, že let je přebookovaný a musí některé pasažéry přehodit na jiný let. Nakonec z nich vylezlo, že to musí být 6 lidí. Po několika telefonátech s naši místní CK a rozhovorech s manažerkou na odbavení nás toto naštěstí nezasáhlo. Ale i tak mělo letadlo 1,5 hod zpoždění a nám jela z Cebu v 17:40 poslední loď. Personál se ještě vymlouval na silný vítr na trase, nic tam ale nebylo. Vše je spíše způsobeno dnešním horkem, kdy motory nemají takový výkon.

V Cebu, respektive na ostrově Mactan, kde je letiště, nás čekal místní průvodce, také nervózní, abychom stíhali loď. Naštěstí je neděle a 18 km městem jsme zvládli za cca 30 min. Cebu je také určitě plné historie, vždyť je to místo, kam v roce 1521 připlul Magelan (nedaleko odsud v Lapu Lapu jej pak zapíchli) a začalo se odsud rozšiřovat křesťanství. Spousta míst má španělské názvy, lidé mají španělská příjmení a také místní dialekt je velmi španělštinou ovlivněn.

V přístavu nám pes očuchal kufry, jestli nevezme maso - bojí se zde zavlečení afrického prasečího moru, po nějaké době čekání se nalodili a vyrazili lodí-chladničkou směr Tagbilaran. Už vím, jak se cítí jídlo v chladničce. 2 hod mražení bylo strašných! Na závěr byl každý rád, že je venku a v autobuse na cestu do hotelu už jsem vyžádal, aby klimu úplně vypnul!

Tagbilaran je jediným městem na ostrově a jeho jméno je odvozeno od dvou visajských slov, která znamenají „skrytý přístřešek“ - tago bilaan, což odkazuje buď na jeho polohu v chráněném klidném průlivu nebo na jeho historickou roli, coby útočiště před moroskými nájezdníky. Návštěvník se nemá důvod v Tagbilaranu zdržovat a odjíždí hned na jiná, klidnější místa ostrova Bohol nebo Panglao.

 

FOTOGALERIEpondělí 27. března 2023:
Bohol - Památník krevního paktu - kostel Neposkvrněného početí - nártouní rezervace - Loboc - Man Made Forest - Chocolate Hills
Ostrov Bohol, 10. největší z více než 7 700 ostrovů má cestovatelům co nabídnout, jak standardní tak mimořádné zážitky. Ostrov se zpravidla prezentuje skrze obrázky roztomilých okatých nártounů a majestátních Chocolate Hills. Zažít se zde toho dá více. U pobřeží je skvělé potápění a když k tomu přidáte džungli protkanou řekami, snadno pochopíte, proč je Bohol tak výjimečný. Místní svou provincii stále nazývají Boholskou republikou, s odkazem na krátkou nezávislost ostrova na přelomu 19. století. Roku 2013 tu zemětřesení o sílet 7,5o zahubilo více než 200 lidí a zničilo několik krásných ostrovních kostelů ze španělské koloniální éry.

Všichni členové výpravy jsou dnes natěšeni na poznávání ostrova. Minulé dny jsme neustále pluli po moři, nyní se z ostrova Panglao vydáme jedním ze dvou mostů na přilehlý ostrov Bohol. Hned zkraje začínáme naše poznávání u Památníku krevního paktu, z března 1565, kdy si španělský dobyvatel Miguel Lopez de Legazpi a boholský náčelník Rajah Siatuna připili z poháru vína smíseného s jejich krví jako stvrzení mírové smlouvy. V roce 1521 byl totiž na ostrově Mactan zapíchnutý Magelan a Legazpi se obával místních domorodců.

Asi 6 km od Tagbilaranu se nachází historické pobřežní město Baclayon, první španělská osada na Boholu, kde lze vidět 3 koloniální španělské domy, zachráněné před demolicí. Čelem k Boholskému moři stojí mohutný chrám Neposkvrněného početí Panny Marie z korálového kamene, datovaný k roku 1727, který byl vážně poškozen zemětřesením roku 2013. Ke kostelu je připojena impozantní věž, která byla při zemětřesení poškozena a nyní je jich opravena. Příští týden zde mají Velikonoce, tzv. Holly week. Je to pro místní velká oslava. Všichni svatí proto na oltářích odpočívají, je období půstu, rozuměj, že sošky jsou zakryté fialovou látkou. V době Velikonoc zde probíhá mnoho oslav a procesí. Tak velkých, že první svatý obrázek se již z procesí vrací do kostela a poslední ještě ani nevyrazil.

Symbolem Boholu jsou milí, okatí nártounové, malé opičky, které patří mezi nejstarší žijící primáty na světě. Uvádí se, že jejich druh na Zemi žije již 45 milionů let. Na Boholu jsou dvě nártouní rezervace, které můžete navštívit. Nártouni patří mezi teritoriální zvířata o velikosti lidské pěsti a zároveň jsou velmi ohroženým druhem. Pokud je zvíře vystresované, spáchá samo sebevraždu - vyhladoví, udusí se nebo buší hlavou do klece tak dlouho, dokud nezemře. Nártouni se živí hmyzem a při lovu skáče 3-5 metrů daleko. Hlavu otočí o 360o a uši nastavuje po směru zvuku. Má obrovské oči, jedno oko je větší než jeho mozek. V poměru s tělem má oči 150x větší než člověk. V rezervaci nás rozdělili do menších skupinek. Čekal jsem nějakou dlouhou procházku pralesem. Chyba lávky, nártouni mají teritorium o velikosti stromu a ti, kteří jsou zvyklí na turisty žijí hned nedaleko základy rezervace.

Cestou do městečka Loboc jsme se ještě zastavili na místním tržišti, abychom se více seznámili s tím, co domorodci nakupují. Našince více zajímalo pivo. Toho zde bylo dostatek a také ve velkém, litrovém balení. Městečko Loboc představuje základnu na několik dní. Pro většinu cestovatelů, stejně jako pro nás, je ovšem synonymem plavby po stejnojmenné řece s obědem a tanečním představením místních domorodců. Jméno místo získalo dle mlácení rýže, což je typická místní plodina.

Projíždíme skrze Man Made Forest, což je mahagonovníkový les vysázený v 50. - 60. letech 20. století při programu zalesnění ostrova. Pralesu se také říká Prales sebevrahů. Proč? Každý se zde fotí, kouká nahoru namísto toho, aby dával pozor na projíždějící auta. Z mahagonových stromů také často padají jejich těžké plody a větve. Tyto občas zasáhnou i turisty.

Závěrečným bodem programu jsou Chocolate Hills, dříve známým jako Morning Hills. Místo patří k magnetu na turisty na Boholu. Jedná se o spousty kuželovitých pahorků, které přišli ke svému jménu díky vegetaci, která se v období sucha zbarví do hněda a připomíná čokoládové kopečky. Přesný původ vzniku není stále vyjasněn, většina vědců se přiklání k názoru, že kdysi vznikly vynesením korálových depozitů, zbytek pak dotvořila eroze. Na nejkrásnější vyhlídku je třeba vystoupat po více než 220 schodech, ale stojí to za to! Naskytne se vám krásný 360o výhled na celé okolí.

 

FOTOGALERIEúterý 28. března 2023:
Pamilacan - Marine Island Tour
Po včerejším celodenním poznávání ostrova - pevniny mělo být dneska volno. Ale stejně jako na Palawanu jsem si říkal, že by se členové výpravy mohli nudit a potom prudit :o). Takže co s nima? Zařídíme další extra výlet. Jediným zádrhelem výletu byl odjezd v 6:00, což bylo dost brzo. Našli se ale otrlí členové výpravy, kteří se přihlásili a určitě později nelitovali!

Ráno vyfasujeme ručníky a snídani a dvěma minivany odjíždíme do městečka Baclayon, kde na nás již čekají na 2 lodě. Jelikož jsou hlučné, vyfasujeme ochranné sluchátka a vyrážíme na cca 40 min plavbu. Pamilacan leží asi 23 km od pevniny a jeho mořské vody jsou domovem nejméně 6 druhů velryb a delfínů. Je důležité poznamenat, že posádkou a „pozorovateli“ jsou bývalí lovci velryb, nyní vyškolení „pozorovatelé“, kteří se vzdali svého tradičního živobytí ve prospěch ochrany životního prostředí. Na místě, kde pluje skupina delfínu již popojíždí ostatní lodě. Je to jako na safari. Delfíni vpravo, lodě hrrrrr doprava. Delfíni zmizí doleva, všichni hrrrr za něma. Občas vyskočí, aby poškádlili a zase tak dokola. Celá tahle honička trvá necelou hodinu. Ale myslím, že se podařilo udělat pěkné fotky nebo video každému.

Po zakotvení na Pamilacanu si členové výpravy dojí snídani a vyrážíme na procházku ostrovem, abychom ochutnali život na malém ostrově. Většina ostrovanů na Pamilacanu jsou rybáři. Živí se také chovem dobytka nebo vedením výprav za pozorováním delfínů v Boholském moři. Elektřina běží na Pamilacanu jen několik hodin každou noc, poháněná dieselovým generátorem. Jakmile je generátor vypnutý a všude je tma, nabízí se přenocujícím návštěvníkům jedinečný výhled na noční oblohu přímo z pláže. Navštívili jsme školu, zdravotní středisko, radnici a dostali se až na druhou stranu ostrova. Bylo vedro, děsné vedro a tak se každý těšil, až budeme zpět na pláži. Po návratu část členů výpravy jela šnorchlovat do Želví rezervace a do Korálové zahrady. Prý nejúchvatnější podívaná. Já dneska raději zůstal na pláži, aby to někdo jistil :o).

Po obědě bylo volno a koupačka. Nakoukli jsme ještě do místních chatek, kde se dá ubytovat. Jednoduché, ale účelné. Postel a záchod. V chatkách De Luxe i klimatizace a pevná podlaha. Za tu romantiku na ostrově to ale stojí. Následovala plavba zpět na pevninu (ostrov Bohol). Už zdálky dramatické mraky nevěstily nic dobrého, oblohu nad ostrovem přeťal blesk. Moře houpalo trošku, houpalo více, pak už kapitán rozdal vesty, začalo pršet … také trochu, pak více. Naštěstí déšť za chvíli ustal a my zdárně dopluli na břeh. Také malá drama na závěr výletu! Liják se ještě vrátil, když jsme byli zpět v hotelu. To už ale nikomu nevadilo. Mohl se v klidu schovat do sucha.

 

FOTOGALERIEstředa 29. března 2023:
Panglao (Bohol) - Manila
Tak jsem si říkal, dneska je volné dopoledne, budu spát tak do osmi, když se včera vstávalo v 5:30 hod. Co byste řekli … vzbudil jsem se v 5:27 hod a už neusnul. Asi si mozek myslel, že je třeba zase brzo vstávat :o(.

Jak píšu výše, dopoledne bylo volné, závěrem zpestřeno zápasem s trezorem jedněch členů výpravy. Trezor nereagoval, nic nesvítilo. Baterky se mění zevnitř. První přinesli jeden klíč, jež měl patřit k trezoru. Nepasoval. Pak přinesli klíče asi z celého bloku č. 4 a následně plnou tašku klíčů od trezorů z hotelu. Hádejte co? Nepasoval ani jeden. Na závěr přinesli flexu a vrtačku. Ještě párkrát bouchli do trezoru a ehjle, hrozba pomohla. Displej se rozsvítil a začal fungovat.

Zbytek dne už probíhal víceméně v pohodě, odjezd na letiště v Panglao. Leží také blízko hotelu, ale už je větší než v El Nido. Odbavení, přelet do Manily byl dokonce o 20 min kratší než dle letového řádu a přejezd do stejného jako jsme byli skoro přede dvěma týdny. Zde nás čekala už jen závěrečná, luxusní večeře.

 

FOTOGALERIEčtvrtek 30. března 2023:
Manila - odlet
Poslední den poznávání Filipín, kdy nám chybí „dorazit“ zbytek Manily. Přemýšlel jsem, o co bychom mohli náš dnešní program rozšířit a moc toho vcelku nebylo. Hlavně k časům přejezdů po hlavním městě.

Z prvního dne nám ještě chyběla návštěva Casa Manila, typického koloniálního domu, ležícího naproti kostelu St. Augostino. V přízemí domu jsou obchůdky a kavárny, samotná prohlídková trasa je v prvním patře a nabízí pohled do života španělské rodiny v minulosti. Je odsud krásný výhled na Intramuros. Asi nejzajímavějším exponátem je toaleta se dvěma sedátky … asi aby si mohli pokecat.

Po prohlídce muzea jsme se přesunuli do jednoho z největších parků, Rizal Park, pojmenovaný dle filipínského národního hrdiny, který zde byl popravený a nyní zde má památník. Součástí parku je i Čínská zahrada, která poskytuje návštěvníkům příjemný chládek.

Finanční čtvrť, Makati City, je místo, kde lze vidět tyčící se mrakodrapy, které jsou domovem některých nejvýznamnějších filipínských společností. Je to taková výkladní skříň Manily.

Poslední manilská pmátka je americký hřbitovní a památkový park. Nachází se na náhorní plošině v Taguigu. Odpočívá zde 17 202 amerických vojáků, kteří zahynuli během II. světové války. Je zde největší počet vojenských hrobů v Pacifiku a také mimo americkou půdu. Návštěvníka mrazí při procházení po hřbitově a také při čtení jmen z velkých kamených desek – jsou to jména vojáků, kteří zmizeli v bojích … 36 000 jmen!

Poslední zastávka - Mall of Asia, největší nákupní středisko na Filipínách a 7. největší na světě a potom už jen letiště ….

 

FOTOGALERIE

 

Nyní můžete nově pro hledání fotografií a cestopisů ze všech koutů světa použít výběr z mapy. Stačí jednoduše kliknout na místo, které Vás zajímá a přenést se do jiného města, jiného státu, na jiný kontinent ...

 

Daniel Linnert
 

daneczek75@gmail.com

 

 

Počet letů: 393

Počet zemí: 103

 

 

Profile for Daniel_Linnert