TOPlist

 

SENEGAL

27. 11. - 7. 12. 2018

 

 


 

Senegal, má další navštívená země, má další africká navštívená země, našinci asi řekne toliko jako je bývalý náročný závod Rallye Paříž – Dakar. Je to dobře? Je to špatně? Těžko posoudit z mého úhlu pohledu. Já jsem ale rád, že jsem našel zemi neobjevenou turisty a neprofláknutou v katalozích cestovních kanceláří. Přitom Senegal patří mezi země, které jsou stabilní a bez občanských nepokojů.

 

Na rozdíl od nedávné Namibie, je Senegal už takovou typickou subsaharskou Afrikou se vším všudy, myslím tedy i chaosem, prachem, nepořádkem. Namibie byla moc ustrojená, moc čistá, moc evropská. Asi právě proto jsem byl zprvopočátku spíše zklamaný. Zde mé nadšení začalo již cestou z letiště. Byť bylo brzo ráno, tak probouzející se země, probouzející se vesnice pomalu začaly ukazovat to, co jsem asi od země očekával.

 

Páteční návštěva hlavního města Dakaru, ostrova Goree a Růžového jezera toho byly jen pokračováním. Chaotické hlavní město s téměř 4 miliony obyvatel je obrovským kontrastem nedalekého historického ostrova Goree, zapsaného na seznam UNESCO. Dakar pulzuje, žije, rozrůstá se, produkuje hluk a prach … Goree, tak tady se zastavil čas. Necelá tisícovka obyvatel činí příjemnou kulisu koloniálním domům, ulicím dlážděným kostkami, prodejcům suvenýrů a obrazů. Nejvíce historie na Vás dýchne asi v Otrocké pevnosti, kde 300 let probíhal čile obchod s lidskými bytostmi a odsud bylo vyexportováno do Ameriky, na Kubu či Haiti více než 20 milionu lidských duší … osudů … rodiny navěky rozděleny, roztrhány. O kousek dál stojí kostel z roku 1830, kde kněz kázal dobro, ale opodál se až do roku 1848 děla taková zvěrstva. Co k tomu dodat? Dnes je Goree spíše turistickým cílem, i když jak jsem psal výše, Senegal nenavštěvuje mnoho turistů, prozatím.

 

Růžové jezero, vzdálené od Dakaru 25 km, je velkým slaným jezerem, které bylo v minulosti propojeno s oceánem. Po uzavření kanálu zde zůstalo slané podloží a voda je ve své koncentraci slanější než Mrtvé moře. Na místě, kde se těží sůl bývala tribuna pro dojezd slavné rallye. Nyní je zde malý památník a zbytek betonového základu. Finální okruh jezdců rallye býval kolem jezera. Škoda, že situace v Mauretánii přispěla k přesunu závodu do Jižní Ameriky. Zde míval závod duši, kouzlo … nebylo to zase až tak o penězích, ale o tom pravém dobrodružství, které sem vnesl zakladatel závodu.

 

Neděli jsme strávili cestou na sever, do bývalého hlavního města země Saint Louis. V průvodcích o něm píšou v superlativech – krásné koloniální město zapsané na seznam UNESCO. Abych pravdu řekl, pokud tam nemáte nějaký speciální zájem, nemusíte tam jezdit. Z toho, jak místo vychvalují průvodci budete akorát zklamáni. Špinavé město s rozpadajícími se domy. Jedinou atrakcí je rybářský přístav (POZOR pouze pro silné žaludky) a kovový most, který měl stát původně na Dunaji. Nic víc zde neuvidíte …

 

Cestou jsme udělali zastávku u obrovských baobabů, na arašídovém poli a ve vesnici nomádů. Poslední zmíněné bylo asi nejzajímavější. Osadu jsme nenavštívili s prázdnou, a tak nomádi byli otevření, příjemní. My jsme pro ně byli asi větší exoti jak oni pro nás.

 

Při návratu do hotelu v Saly jsme zažili nefalšovanou rallye Dakar :o). Silnice směrem do Saly je jedinou silnicí vedoucí na jih a v neděli večer byla totálně ucpaná. Proto se všichni řidiči rozhodli jet vpravo, vlevo, v protisměru, v prachu, tmě … zážitek opět pro silné žaludky. Náš řidič se jen smál a zkušeně kličkoval mezi auty, kdy ve dvou pruzích bylo 5 aut vedle sebe. Asi také někdy absolvoval věhlasnou rallye.

 

Tak jak odrazuji případné návštěvníky od cesty do Saint Louis, tak naopak můžu doporučit maličkou rezervaci Bandia. Rozloha 3500 hektarů ji předurčuje k tomu, že zvířata zde žijící určitě uvidíte. Na rozdíl od namibijské Etoshi, kde jsme bez záruky najezdili stovky kilometrů. V Bandii žijí žirafy, pštrosi, hyeny, krokodýlové, nosorožci, buvoli, antilopy a kočkodani. Pěkně pospolu. Pravda, hyeny jsou za plotem, jinak by ostatní zvířata byla v ohrožení. Je to taková malá/velká ZOO. Ale velmi příjemná a za dopoledne ji máte prohlídnutou. Na závěr, jak jsou ostatní obchody se suvenýry špinavé a zaprášené, zde můžete nakoupit něco pěkného z výlet :o).

 

Senegal je velmi příjemnou zemí s milými lidmi. Jediným problémem je jazyková bariéra. Všichni zde mluví francouzsky, ale já ne … ale ruce a nohy zvládají domluvu.

 

 

FOTOGALERIE

 

Nyní můžete nově pro hledání fotografií a cestopisů ze všech koutů světa použít výběr z mapy. Stačí jednoduše kliknout na místo, které Vás zajímá a přenést se do jiného města, jiného státu, na jiný kontinent ...

 

Daniel Linnert
 

daneczek75@gmail.com

 

 

Počet letů: 415

Počet zemí: 108

 

 

Profile for Daniel_Linnert